Grant Thornton svarar på skatte- och socialförsäkringsfrågor

Att experter från Grant Thornton svarar på medlemmarnas skatte- och socialförsäkringsfrågor har verkligen potential att bli en riktig långkörare. På denna Livefika rätar vi ut en mängd frågetecken.

Svenskar i Världens Livefikor med experter inom olika områden är mycket uppskattade av våra medlemmar. Dagens Livefika med Grant Thornton, som denna gång var tidsmässigt anpassad för medlemmar i Europa, Afrika och Asien, var en favorit i repris.

Här reder vi bland annat ut vad stadigvarande vistelse innebär och hur det rent skattemässigt fungerar om man vill driva ett bolag i två länder. Och varför räcker det inte att bara räkna dagarna som du befinner dig i Sverige för att avgöra om du anses vara skattskyldig eller inte?

Denna Livefika var exklusiv för våra medlemmar. Nu kan du som medlem ta del av utvalda delar av samtalet med skattejuristerna Aino Askegård Andrésen och Maria Malm på Grant Thornton.

Logga in för att se den inspelade filmen. Ännu inte medlem? Det blir du enkelt här.