Vi summerar året som gått och välkomnar 2013!

Vi summerar året som gått då vi bland annat lagt stort fokus på hemvändarna, men blickar också framåt mot ett nytt spännande år – jubileumsåret då vi firar 75 år i utlandssvenskarnas tjänst! Håll ögonen öppna för en mängd aktiviteter som alla kommer att ges lite extra guldkant 2013!

Så här i början på året känns det naturligt att summera året som gått för att sedan ta sig an 2013 års frågor. Under 2012 ägnade vi stor uppmärksamhet åt de svenskar som återflyttar till Sverige – hemvändarna – bland annat genom ett temanummer i tidningen, ett välbesökt seminarium med politiker och rekryterare samt ett möte med migrationsminister Tobias Billström. Vi fortsatte även vårt påverkansarbete för att få tillstånd en sänkning av SINK-skatten. Svenskar i Världen lämnade också remissvar  till regeringen på EU:s ” blåkortsdirektiv för ökad rörlighet för högkvalificerade arbetskraft”. Slutligen måste tilläggas våra konferensdagar på temat EUROPA som vi fått så många positiva reaktioner på. Vi är alltid glada och tacksamma för den feedback vi får från våra medlemmar!
Nu blickar vi framåt och tar nya tag inför 2013 då vi firar Svenskar i Världens 75-års jubileum! Vi har naturligtvis fortsatt fokus på viktiga frågor såsom SINK, att återfå sitt förlorade medborgarskap, digital röstning, ändring av kriterierna för katastrofhjälp mm, men nu smider programgruppen planer för att bland annat sätta guldkant på årets jubileumsprogram, den 20 – 23 augusti 2013.
 
Mycket att göra, mycket att se fram emot – glöm inte att stödja vårt arbete även nästa år, gärna som ”community”-medlem på vår hemsida, men helst som betalande medlem. Vi behöver allt stöd vi kan få för att fortsätta att förbättra villkoren för utlandssvenskarna!

 

 

 

 

 

Så här i början på året känns det naturligt att summera året som gått för att sedan ta sig an 2013 års frågor. Under 2012 ägnade vi stor uppmärksamhet åt de svenskar som återflyttar till Sverige – hemvändarna – bland annat genom ett temanummer i tidningen, ett välbesökt seminarium med politiker och rekryterare samt ett möte med migrationsminister Tobias Billström. Vi fortsatte även vårt påverkansarbete för att få tillstånd en sänkning av SINK-skatten. Svenskar i Världen lämnade också remissvar  till regeringen på EU:s ” blåkortsdirektiv för ökad rörlighet för högkvalificerade arbetskraft”. Slutligen måste tilläggas våra konferensdagar på temat EUROPA som vi fått så många positiva reaktioner på. Vi är alltid glada och tacksamma för den feedback vi får från våra medlemmar!
Nu blickar vi framåt och tar nya tag inför 2013 då vi firar Svenskar i Världens 75-års jubileum! Vi har naturligtvis fortsatt fokus på viktiga frågor såsom SINK, att återfå sitt förlorade medborgarskap, digital röstning, ändring av kriterierna för katastrofhjälp mm, men nu smider programgruppen planer för att bland annat sätta guldkant på årets jubileumsprogram, den 20 – 23 augusti 2013.
 
Mycket att göra, mycket att se fram emot – glöm inte att stödja vårt arbete även nästa år, gärna som ”community”-medlem på vår hemsida, men helst som betalande medlem. Vi behöver allt stöd vi kan få för att fortsätta att förbättra villkoren för utlandssvenskarna!

 

Så här i början på året känns det naturligt att summera året som gått för att sedan ta sig an 2013 års frågor. Under 2012 ägnade vi stor uppmärksamhet åt de svenskar som återflyttar till Sverige – hemvändarna – bland annat genom ett temanummer i tidningen, ett välbesökt seminarium med politiker och rekryterare samt ett möte med migrationsminister Tobias Billström. Vi fortsatte även vårt påverkansarbete för att få tillstånd en sänkning av SINK-skatten. Svenskar i Världen lämnade också remissvar  till regeringen på EU:s ” blåkortsdirektiv för ökad rörlighet för högkvalificerade arbetskraft”. Slutligen måste tilläggas att vi var stolta att utse Hans Rosling till årets Svensk i Världen samt att våra konferensdagar på temat EUROPA fick så många positiva reaktioner. Vi är alltid glada och tacksamma för den feedback vi får från våra medlemmar!

Nu blickar vi framåt och tar nya tag inför 2013 då vi firar Svenskar i Världens 75-års jubileum! Vi har naturligtvis fortsatt fokus på viktiga frågor såsom SINK, att återfå sitt förlorade medborgarskap, digital röstning, ändring av kriterierna för katastrofhjälp mm, men nu smider programgruppen planer för att bland annat sätta guldkant på årets jubileumsprogram, den 20 – 23 augusti 2013.

Mycket att göra, mycket att se fram emot – glöm inte att stödja vårt arbete även nästa år, gärna som ”community”-medlem på vår hemsida, men helst som betalande medlem. Vi behöver allt stöd vi kan få för att fortsätta att förbättra villkoren för utlandssvenskarna!