Regeringen går vidare med skärpta villkor för anhöriginvandring
Regeringen har lämnat över en proposition till riksdagen med förslag på skärpta villkor för anhöriginvandring. Bland annat föreslås en skärpning av försörjningskravet. I propositionen nämns Svenskar i Världens remissyttrande på flera punkter.
Förslagen innebär att reglerna om vem som kan beviljas uppehållstillstånd som anhörig anpassas till EU:s rättsliga miniminivåer. För utlandssvenskar som vill flytta hem med en partner som inte har svenskt medborgarskap kan förändringarna få praktisk betydelse, särskilt när det gäller försörjningskravet.
Skärpt försörjningskrav vid anhöriginvandring
Regeringen föreslår att försörjningskravet vid anhöriginvandring ska skärpas och gälla i fler situationer. Undantaget från försörjningskravet för väletablerade relationer kvarstår dock. I propositionen framgår att Svenskar i Världen tillstyrker att undantaget behålls, men också lyfter att utlandssvenskar med nyare relationer ”riskerar att i högre grad omfattas av försörjningskravet”.
Anhöriga till svenska medborgare
Regeringen går vidare med utredningens förslag om att reglerna för anhöriga till svenska medborgare ska vara fakultativa. Det innebär att uppehållstillstånd får ges, snarare än att det finns en principiell rätt till uppehållstillstånd.
Regeringen anger samtidigt att utgångspunkten även fortsättningsvis ska vara att make, sambo och barn beviljas uppehållstillstånd om det inte finns skäl som talar i en annan riktning.
I propositionen återges Svenskar i Världens synpunkt om att ”kärnfamiljen till svenska medborgare bör ha en särställning”.
Särskild regel för personer med svenskt ursprung tas bort
Regeringen går även vidare med förslaget att ta bort den särskilda bestämmelsen om uppehållstillstånd för personer med svenskt ursprung. Svenskar i Världen avstyrkte förslaget eftersom bestämmelsen kan vara viktig för personer med stark anknytning till Sverige.
I propositionen anges att föreningen pekar på att bestämmelsen kan vara avgörande för personer som har ”förlorat sitt svenska medborgarskap av formella skäl”. Regeringen hänvisar i stället till mer generella undantagsregler om särskild anknytning till Sverige vid synnerliga skäl.
Propositionen ska nu behandlas i riksdagen innan omröstning sker i kammaren. Lagändringarna föreslås träda i kraft den 1 oktober 2026.
Läs mer
Proposition 2025/26:301 Skärpta villkor för anhöriginvandring.

























