Pensionera sig i Dominikanska Republiken( 05/06 2010) Hej
Vi är ett medelålders par som gärna vill tillbringa våra sista år utomlands. Då vi har släktingar i Dominikanska Republiken har vi valt att flytta dit. Det känns bra att ha ett nätverk och jag kommer närmare min dotter som också ska flytta till landet.
Men vi behöver hjälp med vem vi ska kontakta och hur vi ska gå tillväga för att få uppehållstillstånd och en mängd andra rutinfrågor som t ex privat sjukförsäkring, vilka papper som behövs för att flytta till landet osv.
Vi har planerat att flytta om två år och vi kommer, med hjälp av våra släktingar, hyra ett hus eller en lägenhet i landet.
Vi har än så länge bara varit i Santo Domingo men planerar att under åren vi har kvar här i Sverige resa till olika delar av landet för att se var vi kan tänkas trivas och var vi kan hitta hus eller lägenhet att hyra.
Tacksam för hjälp.
Vänligen
Carina Flink
Klicka på den här ikonen om du tycker att inlägget på något sätt är stötande eller kränkande, så plockar vi bort det så fort vi kan.