• clock
  • New York 23:34
  • |
  • London 04:34
  • |
  • Paris 05:34
  • |
  • Tokyo 13:34
  • |
  • Sydney 15:34
  • |
  • Stockholm 05:34
  • |
  • 17
  • Torsdag 17 maj
Föreningen Svenskar i Världen
  • Nyheter
  • Om SVIV
    • Om oss
    • Bli medlem i föreningen
    • Vår community
    • Styrelse
    • Ombud
    • Feriebidrag och stipendier
    • Verksamhetsberättelser
    • Handböcker
    • Tidskrift
    • Betala online
  • Kalendarium
  • Medlemsförmåner
  • Årets Svensk
  • Länkar
  • Bloggar
  • Kontakt
  • Praktik
  • Sök
Landssidor
 
Inloggning
E-postadress
Lösenord
Glömt lösenord?
 
Aktuellt på SVIV.se
Bildspel om SVIV
Resolutioner från UP 2011
Boken 'Utvandrare.nu'
Hemvändare Råd & Tips
 
Benefactors

Ett varmt tack till;

David Dangoor

Ulf Dinkelspiel

Monika Heimbold

Åsa Lena Lööf med familj

Barbro Sachs Osher

Björn Sundeby

 
Föreningsmedlemmar
Expertpanel inom privatekonomi och familjerätt 
Länderrapporter
 
Bli medlem
Internetcommunity Internetcommunity
Föreningsmedlem Föreningsmedlem
 
Svenska nyheter
2012-05-17photo Nej till pengar för flyktingsäkerhet 2012-05-17photo ?Riskerar bli slutna om vi trycker till dem? 2012-05-17photo 'Give foreign PhDs a clear path to residency in Sweden'
 
Lokala aktiviteter
2012-04-01 photo Bygg Din egen Linnes Plugghäst
Anmäl aktivitet»
 
Diskussionsforum
Danmark | Inlägg i denna kategori | Trådvy  Bookmark and Share
Danmark
Inlägg
Anonym
Anonym
Min dotter mördades i Skottland - petition! ( 08/05 2010)
Kära alla.

Den 4 dec 2005 hittades min dotter Annie Börjesson död på en strand i Prestwick, Skottland. Ända sedan dess har jag sökt svaren om vad som hänt henne. Med anledning av de märkliga omständigheter som framkommit kring Annies död har vår familj anledning att tro att Annie har mördats.

Emellertid vägrar den skotska polisen att utreda Annies död som ett brott. Vår familj måste därför söka andra vägar för att få svar på vad som har hänt vår älskade Annie.

För att få till stånd en seriös utredning av min dotters och andra fall som hanterats på samma vis av skotska polisen, har jag nu lagt fram en petition till Skotska Parlamentet.

Fr.o.m. i år har en specialenhet bildats inom polisen för att utreda plötsliga och oklara dödsfall, emellertid har detta arbete bestämts att endast omfatta nuvarande och kommande fall. I min petition begär jag därför att den nya enheten även ska få uppdraget att utreda plötsliga och oklara dödsfall fall som inträffat före 2010.

Vill med detta meddelande be om just DIN hjälp! Var vänlig stöd Annies fall genom att skriva under E-petitionen "Investigation of deaths in suspicious circumstances" innan slutdatumet 4 juni så att vi får så många underskrifter som möjligt! Signaturer från alla länder är välkomna.

För att komma direkt till petitionen använd länken; http://epetitio...?PetitionID=373

Länk till petitionen och mera information om Annies fall finns även på vår hemsida för Annie: http://www.annierockstar.com/

Tack för din hjälp. Guje Börgesson, Annies mamma.

info@annierockstar.com
truthandjustice4all@live.se

Fotot är taget på Annie i Skottland


Klicka på den här ikonen om du tycker att inlägget på något sätt är stötande eller kränkande, så plockar vi bort det så fort vi kan.

Bookmark and Share

  • KONTAKTA Föreningen Svenskar i Världen
  • photo
  • ADRESS I Box 5501 | SE-114 85 Stockholm | Näringslivets Hus | Storgatan 19
  • photo
  • TELEFON + 46 (0)8 661 50 10
  • photo
  • FAX +46 (0) 8-660 52 64
  • photo
  • E-MAIL
Gold Partners