• clock
  • New York 03:23
  • |
  • London 08:23
  • |
  • Paris 09:23
  • |
  • Tokyo 17:23
  • |
  • Sydney 19:23
  • |
  • Stockholm 09:23
  • |
  • 12
  • Söndag 12 februari
Föreningen Svenskar i Världen
  • Nyheter
  • Om SVIV
    • Om oss
    • Bli medlem i föreningen
    • Vår community
    • Styrelse
    • Ombud
    • Feriebidrag och stipendier
    • Verksamhetsberättelser
    • Handböcker
    • Tidskrift
    • Betala online
  • Kalendarium
  • Medlemsförmåner
  • Årets Svensk
  • Länkar
  • Bloggar
  • Kontakt
  • Praktik
  • Sök
Landssidor
 
Inloggning
E-postadress
Lösenord
Glömt lösenord?
 
Bli medlem
Internetcommunity Internetcommunity
Föreningsmedlem Föreningsmedlem
 
Föreningsmedlemmar
Expertpanel inom privatekonomi och familjerätt 
Länderrapporter
 
Aktuellt på SVIV.se
Bildspel om SVIV
Resolutioner från UP 2011
Boken 'Utvandrare.nu'
 
Svenska nyheter
2012-02-12photo Globen blir röd på tisdag 2012-02-12photo ?Måste inse att detta är politik och affärer? 2012-02-12photo More snow set to blanket much of Sweden
 
Lokala aktiviteter
Anmäl aktivitet»
 
Diskussionsforum
Huvudkategorier | Inlägg i denna kategori | Trådvy  Bookmark and Share
Allmänt
Inlägg
Anonym
Anonym
EU kort för sambo från Sverige.. ( 09/07 2010)
Eu-kort från Försäkringskassan i Sverige….
Vilken service jag får av Svenska staten för min SINK skatt till Sverige!
Har nu ett par månader väntat på våra EU kort från Sverige, som vi tidigare fick från Spanien. Nu kom ett brev till min sambo, att hon inte kan få sitt EU-kort, tack vare att hon inte är pensionär. Vi har varit pensionärer sedan flytten till Spanien för tio år sedan. Problemet för Sveriges Myndigheter är att min sambo är tio år yngre och inte ännu behövt ta ut sin pension. ”Då kan man inte vara pensionär och få ett EU kort”. Nu kommer problemet att troligtvis lösas om något år, för vi har sökt nytt medborgarskap och kommer betala vår skatt, där vi får någonting för denna.
Så här fungerar det i Spanien, utan SINK, gällande försäkring och samboförhållande:
För att du ska bli förmånstagare i din sambos spanska socialförsäkring krävs att ni kan styrka att ni har bott tillsammans minst ett år. Det är endast tiden som ni har bott tillsammans i Spanien som räknas, eftersom ”Instituto Nacional de Seguridad Social” kräver intyg från ett spanskt folkbokföringskontor (”oficina de empadronamiento”). Ni måste styrka att ni har bott tillsammans minst 1 år i Spanien, oavsett om ni har registrerat ert samboförhållande (pareja registrada) eller inte (pareja de hecho). (Valet mellan Svergie och Spanien, medför ingen större beslutvånda, efter tio år som utlandssvensk.)


Klicka på den här ikonen om du tycker att inlägget på något sätt är stötande eller kränkande, så plockar vi bort det så fort vi kan.

Bookmark and Share
  • KONTAKTA Föreningen Svenskar i Världen
  • photo
  • ADRESS I Box 5501 | SE-114 85 Stockholm | Näringslivets Hus | Storgatan 19
  • photo
  • TELEFON + 46 (0)8 661 50 10
  • photo
  • FAX +46 (0) 8-660 52 64
  • photo
  • E-MAIL

Gold Partners