| Inlägg |
Anonym
|
NHR status i Portugal
( 29/05 2012)
NHR satus i Portugal kostar inget, därmeot är det många som försöker att sko sig på svenskars okunnighet inför flytt till Portugal. Vi fick en offert från Deloitte i Lissabon på 4 400 E då bestämmde vi för oss att göra dtta själva vilket gick alldeles utmärkt. Enkelt för att många pratar engelska.
u behöver några handlingar som du får gratis från Skatteverket i Göteborg.
Kopia av passet och en formell begäran om NHR status på portugisiska den lämnar vi ut gratis. Det är bara att ändra namn och datum.
Pensionsoptimering kna du som privat person klara med penna, papper och en miniräknare. Begär från samtliga institut en förfrågan om vilket belopp som kommer att utbetalas under 5 år. Ett förhandsbesked från Försäkringskassan vad du får i livsvarig pension per månad. Du behöver inte betala Taxero 35 000:- för denna enkla räkning som du själv klarar av på egen hand.
Vill du veta mer hör av dig, det är helt gratis. Vi tycker att ingen ska behöva betala för det som är gratis.

|
|
Anonym
|
NHR status i Portugal
( 28/06 2012)
Hej Ingrid,
Min hustru och jag har för avsikt att snarast flytta till Portugal och där ansöka om NHR status. Vi har också frågat Taxero (Sparsam Skatt)om hjälp med utflyttningsprocessen men de tar hutlöst med betalt så det är inget för oss.
Vi håller för närvarande på och försöker ta reda på så mycket som möjligt om utflyttningsprocessen, köpa bostad mm.
Vi vore mycket tacksamma för om Ni kunde hjälpa oss med en kopia på den formella begäran om NHR status på Portugisiska.
Med vänlig hälsning
Göran och Monica
|
|
Anonym
|
NHR Starus
( 29/06 2012)
Hej på er!
Vilket trevligt val ni gör. Vi har gjort som många andra Svenskar hyrt vår bostad. Vi har sett en prisnedgång sedan vi flyttade ner i sep förra året på ca 20 - 30 procent beroende på objekt så därför hyr vi idag.
Vi betalar för en lägenhet fullt möblerad ca 100 km och en takterass på ca 130 kv ca 4 000:- svenksa kronor i månaden.
Ang NHR så har vi våra handlingar i Estombar där vi bor, vi kommer att komma ner i början av sep. Det brådskar inte för er del eftersom man inte får sitt NHR före 183 dagars boende i Portugal. Kommer ni att bo nära Portimao så har vi hittat en bra advokat som tar 50E/år. Hon
har hjälpt oss en del. När vi beviljats NHR status så ska man skriva in sig hos Skatteverket i vårt fall Portimao så hjälpte hon oss. Hon tar hand om vår post när vi är hemma i Sverige och mailar oss om det är något som vi måste åtgärda. Jag återkommer med vilka handlingar ni bör ta med er från Sverige under morgondagen.
|
|
Anonym
|
Pensions boende i POrtugal
( 29/06 2012)
Hej, har en god vän och fd arbetskamrat som är lisensierad fastighetsmäklare och boende iPortugal sedan 1989
Han kan marknaden och kan säkert vägleda rörande boendet, speciellt söderöver i Algarve
GRATTIS Ingrid R att ni hittat boende och i Portimao området, mykke vackert
BRA att NHR tipsen kommer upp, mera sånt !!
staffan
|
|
Anonym
|
NHR Portugal...
( 29/06 2012)
NHR status i Portugal(I går 19:52)
Göran och Monica.
Det första är att ni måste ha en fast adress i Portugal ni är registrerad på. Ett gott råd för att påskynda processen: hyr först en lägenhet/hus och leta sedan på plats efter en bostad att köpa, då har ni ett kontrakt med en fast adress.
Sedan kan ni uppsöka Exmo. Senhor Presidente da Cãmara Municipal de (staden)
Få alla nödvändiga handlingar därifrån, för att söka Certificado de Registo de Cidadão da União Europeia (Residencia) Glöm ej pass och två nytagna passkort.
Därefter fick vi även ett dokument som skulle ifyllas av oss och styrkas av två personer som redan var residenta i Portugal och sedan lämnas in på Junta de Freguesia).
Gällande NHR status: Registo Central de Contribuinte Documento Provisório de Identficacão, denna blankett hämtas hos, Financas, och heter Dereccão de Servicos Das Relacões Internacionais, skickas tillsammans med formuläret du erhållit på Junta de Freguesia de (staden)
Begär gärna innan från Skatteverket Utlandssektionen 4, Intyg för Skatteverket i Sverige om Skatterättslig Hemvist (finns på bl.a engelska och spanska) Denna skall ifyllas och signeras tillsammans med Junta de Freguesia blanketterna, därefter skickas det från Financas till Lissabon för godkännande och stämpling. Då detta är klart skickas blanketterna vidare av er till Skattemyndigheten i Sverige.
Efter några veckor kommer beskedet att vissa pensioner ej beskattas från Sverige.
Vi upplevde inga problem med denna hantering, fick all hjälp som vi behövde. En gång fick vi ett litet problem med att en tjänsteman inte kunde engelska, då kom ”chefen” istället, som visste vad som gällde, efter fem minuter var problemet löst. Eftersom vi tycker det är lärorikt att lära sig olika saker i det land man planerar att bo en längre tid, så undviker vi oftast att skaffa hjälp. Ett kortvarigt problem var att vi inte kände någon som var resident i staden, efter tio minuters funderingar så kom vi på, att en av hotellägarna vi bott hos kanske var residenta. Mycket riktigt frun och han var residenta, där fick vi våra två bevittningar som krävdes.
Summan för dessa handlingar var ringa, endast stämpelavgifter, där intyget av redan residenta godkändes och stämpelavgiften i Lissabon, plus passkorten.
Ett litet råd, hyr gärna först och se om ni trivs med orten och omgivningen, efter ett år i Portugal och tittat på de flesta orter vid havet efter Algarve kusten har vi nu bestämt oss att flytta till Lagos istället. Det tror vi passar oss bättre än det nuvarande stället. I och med vi hyr är ju detta inget problem. Vi får även i Lagos ett Town House för 250 euro billigare, än nuvarande hus.
|
|
Anonym
|
NHR status i Portugal till Göran och Monica..
( 07/08 2012)
Göran och Monica
Hur gick det med ansökan, var informationen till någon nytta?
Det blev så tyst på Forumet, efter att er fråga blev besvarad.
|
|
Anonym
|
NHR
( 22/09 2012)
Rulle
Har just varit på Utlandsboendemässan, var i Kista denna gång,och mycket riktigt, Sparsam och Taxzero är verkligen ute o gräver GULD, även om de inte har ALLT på fötterna,
de e något med Lokala Kommunalskatte //NÅGOT // som inte är riktigt klart ännu,
KAN de var så att det inte är homogent över landet ännu ?
Tar ju itd att HELA administrationen kommer i takt.
Hörde att Stalliga och Kommmunala svenska Tilläggspensioner blir beskattade,
här sveper man över detta i informationsläget, kan bli chock för fd Offfentligt anställda.
Ovan lite saxat, hoppas ni trivs i Portomao, fan man längtar . . . .
staffan
|
|
Anonym
|
nhr
( 22/09 2012)
Rulle
förlåt Lagos skule de va !!!
staffan
|
|
Anonym
|
skatterättslig hemvist
( 08/10 2012)
Tack Ingrid för bra info.
Vi har flyttat till Ferragudo i sept. och köpte en lägenhet i juni (tror ej på mer prisnedgång i detta omr.)Sker det så får vi ta det för vi tycker så mycket om Ferragudo med omgivningar.Har idag varit och fått Certificado de Registo de Citadao Europeia i Lagoa och gick samtidigt till Financas i Lagoa med blanketten "skatterättslig hemvist" i fylld med våra uppgifter och ville ha den stämplad o sign. men det fick vi inte tjänstemannen där sa att vi måste vända oss till Lissabon.Han hade aldrig sett denna blankett.Ska vi vända oss till Potimao?Alla andra papper är klara,NHR ligger för beslut vad vi hörde idagarna.Trevligt med era inlägg !
Mvh Gun
|
|
Anonym
|
Svar om blankett till Lissabon..
( 09/10 2012)
Som jag skrev den 29/06 13.40
"Begär gärna innan från Skatteverket Utlandssektionen 4, Intyg för Skatteverket i Sverige om Skatterättslig Hemvist (finns på bl.a engelska och spanska) Denna skall ifyllas och signeras tillsammans med Junta de Freguesia blanketterna, därefter skickas det från Financas till Lissabon för godkännande och stämpling. Då detta är klart, skickas blanketterna vidare av er till Skattemyndigheten i Sverige."
Inte så konstigt att personalen inte känner till detta, det är ju inte så ofta ännu, att svenskar flyttar in i deras kommuner.
Vi fick prata med chefen som kände till detta om blanketten. DEN MÅSTE SKICKAS TILL LISSABON FÖR STÄMPLING OCH GODKÄNNANDE, ingen annan myndighet har rätt att godkänna denna.
|
|
Anonym
|
Inflyttning
( 09/10 2012)
För info!
Vi är nu 8 svenskar, 2 finlandssvenskar och 1 danskfödd svensk som nu är skrivna i Ferragudo sedan ett år tilllbaka.Och det är flera som är på väg hit under hösten.Alla stortrivs här med vänliga och tillmötesgående Ferragudobor!
Gun
|
|
Anonym
|
NHR
( 11/10 2012)
Ju fler som sprider tillvägagångssättet för svenskar att ansöka om
NHR status ju mindre tjänar "ockrarna" på svenskars okunnighet. Träffade ett par som fått en offert på 250 000:- svenska kronor för att få hjälp med pensionsoptimering och ansökan om NHR satus. Riktigt osmakligt.
|
|
Anonym
|
NHR m.m.
( 31/10 2012)
Jag och min fru funderar på att flytta till Algarve och ansöka om NHR-status när vi tar ut pension nästa år. Förstår av inläggen och kontakter med andra som bor därnere att det går att ordna NHR-status utan att det behöver kosta alltför mycket. Jag har däremot inte lyckats hitta någon som faktiskt fått ett skriftligt slutskattebesked från det Portugisiska skatteverket som bekräftar att svensk privat tjänstepension inte beskattas. Är det någon som har fått ett sådant?
Vi var nere i mars och pratade med lokala mäklare och tittade på ett antal tänkbara objekt att köpa. Inget av dessa objekt har gått till avslut i skrivande stund vilket får mig att tro att priserna fortfarande är för höga. Skulle nog vilja börja med att långtidshyra men hittar inget på nätet. Någon som vet vart man vänder sig om man vill långtidshyra?
Vi åker ner igen 15/11 och hyr en lägenhet utanför Quarteira en månad för att kolla vidare.Om någon är intresserad tar vi gärna ett möte för att höra mer om hur det fungerar att bo i Algarve på vintern.
|
|
Anonym
|
Boende i Portugal
( 31/10 2012)
SOm sagts har jag aen god vän som bott och verkat i landet sedan 1989 med fastigheter, numera licensierad fastighetsmäklare /Portugisisk/.
Han om någon KAN marknaden.
Svensk till börden så inge språkbrygga
Maila; rolf@sunsport-first-tee.com
Han bor nära Almancil, Algarve kusten
staffan
|
|
Anonym
|
Hyra i Portugal
( 05/11 2012)
Hej Hans
Du kan gå in och läsa Algarve Recident eller Owners Direct.
Vi har använt oss av båda dess för att långtidshyra.
Algarve Recident är en tidning som kommer 1gg/vecka och där kan man hitta flera annonser om uthyres. Jag tror att du gör rätt som hyr.
Vi hyr idag en lägehet på ca 100Km + takterass på 130Km och för detta betalar vi 450E/månad + el o vatten. Kanon lägenhet i lugnt område.
Du sak betala sinkskatt på privat pension i Sverige, Skatteverket kommer att meddela ditt institut att du ska belastas med sinkskatt på privat pension.
Hör av dig när du kommer ner vi kan träffas så får du lite info.
Vi bor nära Ferragudo.
maila till ingemar.riis@hotmail.com
|
|
Anonym
|
NHR Status
( 27/01 16:44)
Är det någon som erhållit och fått bekräftat att ni fått NHR status i Portugal? Och i så fall hur lång tid tog hela processen från det att man lämnat in sin ansökan?
|
|
Anonym
|
Vi är ganska många som fått NHR status
( 27/01 17:40)
Hej Maria vi idag ganska många som fått NHR status.
Du måste ha varit bosatt i Portugal i 183 dagar innan du får NHR status.
Denna process går inte att påskynda utan det är 183 dagar som gäller
|
|
Anonym
|
NHR
( 02/02 21:57)
Hej! Ingrid har helt rätt vi fick våra NHR precis på 183:e dagen.Allt har fungerat bra med alla handlingar men du får inte ha bråttom och var ödmjuk för all personal är ej kunnig i våra ärenden.Alla svenska instanser har ej heller kunskaper angående utflytt.
En glad invandrare i Ferragudo
|
|
Anonym
|
Grsttis till NHR
( 09/02 09:40)
Jag tror att det inte är helt fel att ta sig en tur till LIssabon och besöka Skatteverket där för att få alla upplysningsr man vill ha och känna tryggheten att allt blir rätt. Samtidigt ksn msn besöka staden som är helt underbar.
Ferragudo är en härligt liten stad som vi ofts besöker vi har hittat en hel del bra restsursnger.
|
|
Anonym
|
nhr
( 09/02 10:46)
rologt höra att det fungerar
skall idagf besöka Utlandsboende mässan och titta rut
mitt problem NU ära tt man tagit 1000 Kr netto aV MIN pENSION
osäkerhetn kommer alltsså ini bilden, vad händer om man då sitter i booendelt iPortugal och ser detta ske igen och igen ??
just nu lite retur av vintern. mera snö, haalvklart, minus 4 i Stockholm
staffan
|
|
Anonym
|
NHR Portugal
( 10/03 15:56)
Vilken bra information jag hittade här, tack. Vi funderar på att flytta till Portugal inom ett eller två år. Hur/var beskattas pensionen innan man får bekräftat NHR-status?
Hälsningar Britt-Inger
|
|
Anonym
|
Pensions boende iPortugal
( 12/03 08:14)
Allt fler hittar sitt boende med stora förmåner skattefrihet för svensk pension vid flytt t ill Portugal
Bstäder billiggare n Spanien, lugnare tempo, bättree levnadskostnader
Boend ordnas av oss
staffan
SVIV medlem sedan 1979
|
|
Anonym
|
Algarve, så hittar du lägenhet eller hus att hyra
( 21/03 18:57)
För er som letar boende efter Algarve kusten kan jag tipsa om en tidning som heter 1,2 3. Där hittar ni mängder av hus och lägenheter till uthyrning. Tidningen finns i de flesta affärerna.
Inlägget redigerat 2013-03-25 12:47:29
|
|
Anonym
|
Nhr-Portugal
( 02/06 00:00)
Hej!
Min man och jag är också på väg att flytta till Portugal. Närmare bestämt till Lagos, tror vi just nu iallafall. Vi är precis i början av processen och samlar så mycket information vi kan. Vi är av samma åsikt som presenterats på denna sida, nämligen att det är väldigt kostsamt att ta hjälp av proffsen istället för att ta hand om alla blanketter själv.
Jag är mycket intresserad av att få höra om andras misstag eller "fällor" som man gått i under en utflyttningsprocess.
|
|
Anonym
|
NHR för Solveig
( 02/06 10:24)
BRA, lyssna va dessa erfarna kommentarer INNAN ni drar iväg ! !
Sök gärna kontakt via E-mail, bättre så man inte skyltar med privata saker hur som helst
Bär själv detta i tankarna efter att ha jobbat ilandet f 20 år sedan
men Pensionsmyndig och Skatte myndigheterna pressar NER min pension så jag vet inte om jag kan åka
Gjort många resor till och runt i landet och Lagos e en skön stad med sitt lugn och historia, mer modernt är Portimao
Tänk på att vintrarna kan var lite kyliga med tanke på vilken bostad man väljer, uppvärmningssystem e inte lika vanligt där, elen är DYR
staffan
|
|