• clock
  • New York 18:32
  • |
  • London 23:32
  • |
  • Paris 00:32
  • |
  • Tokyo 08:32
  • |
  • Sydney 10:32
  • |
  • Stockholm 00:32
  • |
  • 19
  • Onsdag 19 juni
Föreningen Svenskar i Världen
  • Nyheter
  • 75-årsjubileum
  • Om SVIV
    • Om oss
    • Bli medlem i föreningen
    • Kalendarium
    • Vår community
    • Styrelse
    • Ombud
    • Feriebidrag och stipendier
    • Verksamhetsberättelser
    • Handböcker
    • Tidskrift
    • Betala online
  • Medlemsförmåner
  • Årets Svensk i Världen
  • Länkar
  • Bloggar
  • Kontakt
  • Praktik
  • Sök
Landssidor
 
Inloggning
E-postadress
Lösenord
Glömt lösenord?
 
Aktuellt på SVIV.se
Bildspel om SVIV
Resolutioner från UP 2011
Boken 'Utvandrare.nu'
Hemvändare Råd & Tips
 
Benefactors

Ett varmt tack till;

David Dangoor

Ulf Dinkelspiel

Monika Heimbold

Åsa Lena Lööf med familj

Barbro Sachs Osher

Björn Sundeby

Michael Treschow

 
Föreningsmedlemmar
Expertpanel inom privatekonomi och familjerätt 
Länderrapporter
 
Bli medlem
Internetcommunity Internetcommunity
Föreningsmedlem Föreningsmedlem
 
Svenska nyheter
2013-06-19photo Byrån som trotsar traditioner 2013-06-19photo ?De ska på allvar oroa sig för NSA? 2013-06-19photo Swedish fitness trend makes Londoners sweat
 
Lokala aktiviteter
Anmäl aktivitet»
 
Diskussionsforum
Huvudkategorier | Inlägg i denna kategori | Trådvy  Bookmark and Share
Utlandssvenskarnas Parlament
Inlägg
Anonym
Anonym
Sjukvård viktig information ( 11/12 2010)
Sveriges kommuner och landsting (SKL) har gett ut med ny upplaga av handboken Vård av personer från andra länder.
SKL informerar i denna handbok om de regler som gäller för att landstingen ska få ersättning för sin vård av EU/EES- och konventionspatienter, utlandssvenskar, övriga utländska medborgare och asylsökande.
Jag lade märke till följande i avsnittet 5.1.1 Pensionärer med svensk pension och som är bosatta i annan EU/EES-stat eller Schweiz.
De pensionärer med svensk pension som är bosatta i ett annat EU-land och som reser till Sverige har rätt till all vård till vanlig patientavgift. Med begreppet all vård avses att sådana pensionärer har tillgång till akut, nödvändig och planerad vård i Sverige. De har även rätt till tandvård inom det statliga tandvårdsstödet.


Anonym
Anonym
Sjukvård? ( 14/04 2011)
Hej Lars

Vet du även vad som gäller för svenska utskrivna medborgare utanför EU - som i mitt fall Thailand?
Jag har sett olika uppgifter och blir aningen förvirrad.

Jan Luthman
Chonburi, Thailand
Anonym
Anonym
Sjukvård för utlandspensionärer ( 16/04 2011)
Hej Lars!

Jag skulle också gärna vilja veta om jag som pensionär boende utanför EU har samma rätt som andra utomlandsboende likasinnade - och även alla invandrare som kommer till Sverige utan papper.
Jag har betalat SINK i många år nu utan att få ett enda öre i kompensation för den dyra försäkring som jag måste ha här i Puerto Rico. Och inget annat heller för den delen. Den svenska staten bara plockar av mig en rätt stor bit av den eländiga folkpensionen jag nu får (tack. tack!!!) efter alla år jag arbetat och fött nya svenskar.

Solveig Viktorsson Cano
San Juan/Puerto Rico
Karibien
Anonym
Anonym
Tack Anna-Karin! ( 17/04 2011)
Det var bra! Ska läsa och begrunda. problemet är som jag ser det att Puerto Rico i relation till Sverige inte hör till USA enligt uppgifter som jag fått från Skatteverket. Dvs trots att Puerto Rico är Amerikanskt Territorium - m.a.o En Amerikansk Koloni - lyder under Federala lagar och har USA PASS. Puertoricaner är amerikanska medborgare och vi har USPS och US dollar så anser svenska staten att Puerto Rico INTE ingår i de avtal som finns med USA. Så jag bor i ett land som är att jämställa med t ex
Trobrianderna. Att det inte står ngt om pensionärer är ju inte så konstigt. Svenska pensionärer som bor utomlands är ju att betrakta som smitare och skattefifflare (?) och ska straffas!! Även vi som bara har den gamla folkpensionen. (SINK)

mvh
solveig
Anonym
Anonym
Vård av PERSONER från andra länder ( 22/04 2011)
Jaha, nu har jag läst. Och inser att med personer gör man vissa undantag för ..
För mig som fattigpensionär i ett icke EU/EES land existerar inte någon vård om jag inte betalar själv. Så nu när jag måste resa till Sverige för att få ett nytt pass (konsulatet här kan inte utfärda något) samt efter 6 år vill hälsa på familj och vänner, träffa barn, barnbarn och barnbarnsbarn, står jag inför frågan ... VAD HÄNDER OM JAG BLIR SJUK och måste tas in på sjukhus? Jag har ju nyligen opererats för Bröstcancer och genomgått strålbehandling och går på medicin... plus att en 71 åring kan ju få andra krämpor (eller har redan)..
"Vård av Personer från andra länder" sid. 17 vad gäller - Svensk medborgare som är bosatt utanför EU/ESS i övriga länder med vilka Sverige saknar konventioner står det att " "pat betalar samma vårdavgift som bosatta inom landstinget" - Vårdlandstinget svarar för den resterande vårdkostnaden.

Rsterande vårdkostnad? - Vad betyder det? Och när blir AKUT en fråga om PLANERAD sjukvård.. vad är det? För DÅ blir det en annan femma.

Öppen vård: 6 x högsta slutenvårdsavgiften (?) - för Sluten vård: 10 x högsta slutenhetsvårdavgiften (!) -

JAg betalar alltså en högre skatt i och med SINK än pensionärerna bosatta i Sverige men jag har inte samma rätt till SVENSK SJUKVÅRD eller TANDVÅRD när jag besöker mitt fädernesland! Och inte ngn rätt till något annat heller, inte ens samma rätt som t ex asylsökande som kommer till mitt gamla fädernesland har. Och i mitt fall så betalar Sverige ingenting till Puerto Rico där jag bor och själv får betala för en dyr privat försäkring eller själv stå för kostnaderna.

Så här står dt också i denna text - " utländska medborgare som är bosatta i länder utanför EU/ESS området eller Schweiz med vilka Sverige saknar sjukvårdskonventioner har med undantag för patienter från Algeriet, Australien, Israel och Québec inte någon rätt till subentionerad vård av landstingen. Det betyder att vissa patienter själva får betala den verkliga kostnaden för såväl akut som planerad vård."

Frågan är ÄR JAG SVENSK eller UTLÄNDSK? Jag vet att jag INTE är från Algeriet, Australien, Israel eller Quebéc - (som tydligen får subventionerad vård) - men är jag SVENSK!

Och PENSIONÄR - ja vad. Vd är jag egentligen och bilken betydelse har det ? Jo, jag ska vara innerligt tacksam att jag får min folkpension och GLAD att jag kan bidraga till sjuk- och annan vård av utländska personer - och hoppas att jag själv inte blir sjuk eller råkar ut för någon olycka när jag nu dristar mig till att resa "HEM" - glöm att jag faktiskt valde Sverige istället för USA (eller något annat land med svenskt konsulat) när jag VILL förnya mitt svenska PASS och behålla min svenska identitet.
Men jag ska nog inte tro att en gammal svensk utlandsperson kan komma och kräva att få något för sina skattepengar inte!! NÄ! Den gumman gick inte!!!

En fruktansvärt besviken 71 årig PERSON i utlandet.

Solveig

Inlägget redigerat 2011-04-22 04:30:04
Anonym
Anonym
TANDVÂRD ( 25/04 2011)
Solveig, läs om det som stâr om SINKpensionärer !
Kram
Mona
Anonym
Anonym
Klargörande Solveig ( 25/04 2011)
Svensk eller utländsk.

Har ingen betydelse för skattesverige, du är endast ett skatteobjekt och ingenting annat. Reglerna är utformade så att intäkterna från dig (skatterna) blir så stora som möjligt, och statens kostnader för dig så små som möjligt. Den miljö som du växte upp i som kallades ärlighet och rättvisa har upphör att existera i Ny-Sverige. (noterade att du tycks vara 71 år gammal.)
Anonym
Anonym
SINK ( 27/04 2011)
SINK står för Särskild Inkomstskatt for utlands svenskar. Det tas ut för alla inkomster som kommer från Sverige, är 25% eller 15%, och som går till svenska medborgare utanför Sverige, antingen individen normalt är skattskyldig eller inte i Sverige. Det är en källskatt och bara dras av innan pengarna skickas, någon deklaration eller avdrag finns inte. Någonting som man får i utbyte för att betala skatt existerar inte. Det är helt enkelt så att svenska myndigheter plockar åt sig av det dom kan komma åt, där dom inte behöver göra något i gengäld.
Anonym
Anonym
Dokument värt att ta med sig ( 30/04 2012)
Det kan vara värt att skriva ut det här dokumentet och ta med till sjukhuset, inte många vet om att dom är skyldiga att ge vård till utlandssvenskar.

http://www.hjal...andralander.pdf
Anonym
Anonym
Skyldiga? Nix! ( 30/04 2012)
Johan, i dokumentet står följande:

De patienter som är utländska medborgare och som är bosatta i länder utanför EU/EESområdet eller Schweiz med vilka Sverige saknar sjukvårdskonventioner har med undantag för patienter från Algeriet, Australien, Israel och Québec inte någon rätt till subventionerad vård av landstingen. Det betyder att dessa patienter själva får betala den verkliga kostnaden för såväl akut som planerad vård.

Mitt förslag är att i stället ta sig till Sörmland, gömma ID-handlingar under en sten och knacka på.

Sedan augusti 2008 styrs Landstinget av en koalition bestående av Socialdemokraterna (S), Folkpartiet (FP) och Miljöpartiet (MP). Tillsammans med gruppledarna för KD, C och V från oppositionen körde man över M och SD samt skattebetalarna i kommunerna och ger alla illegala rätt till hälso- och sjukvård:

http://avpixlat...d-till-illegala/

Klicka på den här ikonen om du tycker att inlägget på något sätt är stötande eller kränkande, så plockar vi bort det så fort vi kan.

Bookmark and Share

  • KONTAKTA Föreningen Svenskar i Världen
  • photo
  • ADRESS I Box 5501 | SE-114 85 Stockholm | Näringslivets Hus | Storgatan 19
  • photo
  • TELEFON + 46 (0)8 661 50 10
  • photo
  • FAX +46 (0) 8-660 52 64
  • photo
  • E-MAIL
Gold Partners