• clock
  • New York 22:46
  • |
  • London 03:46
  • |
  • Paris 04:46
  • |
  • Tokyo 12:46
  • |
  • Sydney 14:46
  • |
  • Stockholm 04:46
  • |
  • 17
  • Torsdag 17 maj
Föreningen Svenskar i Världen
  • Nyheter
  • Om SVIV
    • Om oss
    • Bli medlem i föreningen
    • Vår community
    • Styrelse
    • Ombud
    • Feriebidrag och stipendier
    • Verksamhetsberättelser
    • Handböcker
    • Tidskrift
    • Betala online
  • Kalendarium
  • Medlemsförmåner
  • Årets Svensk
  • Länkar
  • Bloggar
  • Kontakt
  • Praktik
  • Sök
Landssidor
 
Inloggning
E-postadress
Lösenord
Glömt lösenord?
 
Aktuellt på SVIV.se
Bildspel om SVIV
Resolutioner från UP 2011
Boken 'Utvandrare.nu'
Hemvändare Råd & Tips
 
Benefactors

Ett varmt tack till;

David Dangoor

Ulf Dinkelspiel

Monika Heimbold

Åsa Lena Lööf med familj

Barbro Sachs Osher

Björn Sundeby

 
Föreningsmedlemmar
Expertpanel inom privatekonomi och familjerätt 
Länderrapporter
 
Bli medlem
Internetcommunity Internetcommunity
Föreningsmedlem Föreningsmedlem
 
Svenska nyheter
2012-05-17photo Nej till pengar för flyktingsäkerhet 2012-05-17photo ?Riskerar bli slutna om vi trycker till dem? 2012-05-17photo 'Give foreign PhDs a clear path to residency in Sweden'
 
Lokala aktiviteter
2012-04-01 photo Bygg Din egen Linnes Plugghäst
Anmäl aktivitet»
 
Diskussionsforum
Huvudkategorier | Inlägg i denna kategori | Standardvy  Bookmark and Share
Utlandssvenskarnas Parlament
Inlägg
Anonym
Anonym
Petad ur rullorna!! ( 08/09 2010)
Från vårt ombud Steve Trygg i New York inflöt till kansliet följande:

När hustrun och jag planerade en sensommarvistelse i Sverige och Stockholm bokade vi flyg tillbaka hem till USA den 20 september så att vi skulle kunna rösta i fosterlandet den 19 september. Verkade vara den enklaste lösningen. Icke så.

Häromdagen ringde jag valmyndigheten för att beställa duplikat på våra två röstkort. Fick då till min förvåning veta att vi inte längre var upptagna i röstlängden. Varför, frågade jag? Svaret var att vi sedan förra riksdagsvalet inte hade meddelat att vi ville stå kvar, så med automatik hade vi petats ut. (I min enfald förutsatte jag att man var upptagen i röstlängden så länge man var vid liv och behöll sitt svenska medborgarskap.) Men hur skulle vi kunna veta detta? frågade jag. Vi skickade brevledes meddelande om det till er i USA, replikerade kvinnan i andra änden. Men på den adressen har vi ju inte bott sedan flera år! Det skulle ni ha meddelat oss! Men kan ni inte bara återuppta oss i röstlängden nu när vi fått kontakt? Nej, det går inte. Vad gör vi då? Som utlandssvenskar får ni lov att rösta på en svensk ambassad varsomhelst i världen. Men vi har ju inga röstkort? Behövs inte när man ambassadröstar. Men vi är ju inte med i röstlängden? Gör inget, ni kommer med automatiskt när ni röstar på en ambassad. Så du menar att vi två svenska medborgare med svenska pass och med svensk bostad och i Sverige på valdagen måste åka utomlands för att rösta?! Ja.

Så, söndag eftermiddag den 12 september kryssar hustrun och jag till Tallinn där man på måndagen kan rösta på den svenska ambassaden klockan 10:00-12:00. (Båten kommer in 10:00 och väntande taxi är beställd.) Vi hoppas på en lugn överfart, och för att göra något trevligt av denna märkliga historia har jag bokat "Romatikpaket". Jo, jo.

KOMMENTAR FRÅN KANSLIET
För att "finnas kvar" i röstlängden måste man delta i riksdagsvalen var fjärde år, alternativt rösta vid något val under en tioårs period.
Har man inte röstat ska man anmäla sig till Skattmyndigheten för att upptas i röstlängden.
Mer info kring detta hittar du enkelt på www.val.se

Inlägget redigerat 2010-09-08 15:55:40


 Inlägg Författare Datum

Petad ur rullorna!!
Anonym 08/09 2010 

Stelbent
Anonym 09/09 2010 

Ja du
Anonym 09/09 2010 

Att rösta
Anonym 15/09 2010 

Rösta som utlandssvensk
Anonym 01/10 2010 

Läs o lär.
Anonym 27/11 2010 

Klicka på den här ikonen om du tycker att inlägget på något sätt är stötande eller kränkande, så plockar vi bort det så fort vi kan.

Bookmark and Share

  • KONTAKTA Föreningen Svenskar i Världen
  • photo
  • ADRESS I Box 5501 | SE-114 85 Stockholm | Näringslivets Hus | Storgatan 19
  • photo
  • TELEFON + 46 (0)8 661 50 10
  • photo
  • FAX +46 (0) 8-660 52 64
  • photo
  • E-MAIL
Gold Partners