| Inlägg |
Anonym
|
Stabilt Land
( 15/07 2012)
Var någonstans finner jag ett lungt land. Politiskt, demokratiskt, ekonomiskt osv. samt gott klimat. Söker ett land där vi kan bo 6-8 mån om året. Förhoppnings vis talar man Engelska till stor del. Bor fn. 6 mån om året på Cypern sedan 9 år tillbaka men vill prova på något nytt. Kanske finner vi det i Afrika ?
Dvs söker en lugn plats att njuta sitt Otium.

|
|
Anonym
|
För och nackdelar...
( 15/07 2012)
Min första tanke då jag läste din önskan, var att efter nio år i Cypern, så borde det komma fram mer konkret, vad som ni vill ha istället, för det som ni nu har haft?
En "öde ö" i karibien kanske skulle platsa, ni har ju övanan. Det finns säkert varianter. Världen är stor, det gäller att hitta platsen, där det är minst nackdelar för sin egen person.
|
|
Anonym
|
Stabilt Land
( 15/07 2012)
Cypern är inte det land som var för nio år sedan. Varken politiskt eller ekonomiskt. Det är dessutom en Svensk terrorist gripen i dagarna. Inte min lugna plats.
|
|
Anonym
|
Samma överallt
( 15/07 2012)
Fast att finna ett land utan kriminalitet lär bli svårt. Förutom en nästintill obebodd ö då. "Terrorister" finns överallt.
|
|
Anonym
|
Aruba är ett glödhet alternativ...
( 16/07 2012)
Jag glömde att nämna Aruba, denna lilla ö, har ett mycket bra klimat, mycket gästvänlig befolkning, kan engelska och vänder sig till medelålders och äldre pensionister. Många som har ingått äktenskap, återvänder ofta till denna ö för att fira olika högtidsdagar. Om det skulle finnas någon kriminalitet, så är det nog turister emellan. Pröva med en semester dit innan ni bestämmer er.
|
|
Anonym
|
Lugn o Ro
( 17/07 2012)
Rulle REx e inne på en intressant linje, Karibien
specielt de öar som "lyder under " EU, de mesta xFranska sådana, S:t Martin /Franska delen/ ej södra X holländsk kolonni och martenique, guadalope
alla har garanterat topp temp året runt DOCCK finns orkan hotet, det kostr att leva o bo där, men passande
SÖK vidare
staffan
|
|
Anonym
|
Está bien...
( 17/07 2012)
Tony, ser att du säljer pooler. Jag har ett bra koncept som jag bjuder på helt gratis:
http://www.yout...h?v=p371LswZnSI
Om jag fick välja en gång till hade det blivit samma resultat - Teneriffa. Visst klarar man sig med engelska på turistorterna, men vill man ha ett gott och rikt liv skall man lära sig det lokala språket spanska. Afrikanskt klimat utan regnperiod och fritt från terrorister!
|
|
Anonym
|
Skulle titta på Tuscana, Italien.
( 19/07 2012)
Tony,
Varför inte finansiera ett drömboende med en vingård, vad jag menar är att du kan enkelt betala räntan och amortering på vingården med inkomsterna från vinet. Eller få en bra finansiell avkastning ROI på ditt eget kapital.
Just nu sitter Italien lite som om dom inte vill veta av sin ekonomiska situation, men detta kommer att inom en snar framtid att förändras, då landet sitter på en skuld på 1900-miljarder Euro !!
En gård som denna som ger ca 9000 flaskor per år är lite i minsta storleken men om du lyckas marknadsföra din produkt och producera ett bra vin så har du en levnadsstandard i kombination med trevliga människor, god mat, bra golf etc.. att se fram emot !
http://www.jakl...and-pool_en.htm
Sedan så bidrar det ju onekligen till att terrorattacker och andra otrevliga element minska dramatiskt då du inte bor i någon tätbefolkad zon !!
Och om du som undertecknad älskar vin, så kommer du nog att trivas !
Önskar dig lycka till, men på någon ö skulle jag inte vilja bosätta mig på samt att de människor du träffar på Barbados ligger på medelsnitt mellan 65-75 år....
|
|
Anonym
|
Ska förtydligas...
( 19/07 2012)
... glömde skriva och förtydliga att då jag berörde Italien och underskottet i stadskassan : jag tror med stor sannolikhet att priserna på egendom kommer inom ett års tid att falla kraftigt !
Om du är intresserad av Italien så är nog kanske bästa rådet att nu endast sondera marknaden och avvakta lite. Om priserna går ner medför detta givetvis att finansiell hjälp från bank blir betydligt svårare och det är "cash is king" som gäller.
Lycka till,
Johan Lundberg
|
|
Anonym
|
Pension - sjukvård
( 19/07 2012)
Thomas, nackdelen med Karibien är att om man har svensk pension måste man betala SINK utan att få sjukvård, varken på platsen eller i Sverige.
Annars gillar jag Karibien.
|
|
Anonym
|
SINK utan sjukvårdsförmåner
( 19/07 2012)
Teoretiskt sett kunde man lösa problemet via bilaterala avtal, men det finns faktiskt omkring hundra "udda" länder där pensionärer som beskattas enligt SINK inte erbjuds några förmåner överhuvudtaget. Dessutom vore det en dålig affär att byta sjukvård av svensk kvalitet mot den sjukvård som, låt oss säga Honduras, skulle kunna erbjuda svenskar. Vi behöver en "gruppförsäkring" som garanterar diskriminerade utlandspensionärer de förmåner de skulle ha haft om de fortfarande bodde i Sverige.
Svenska politiker utnyttjar skattemedel för biståndsverksamhet. Man bör naturligtvis fråga sig varför politiker fattar beslut i frågor där enskilda medborgare kan ta ställning på egen hand. Svenskar kan ju, om de vill, lämna bidrag till välgörenhetsorganisationer. Man bör också fundera över om biståndsverksamhet i offentlig regi gynnar nödställda eller andra grupper, exempelvis svenska politiker och byråkrater.
Sverige ger bidrag till privata organisationer som hävdar att de bistår nödställda i andra länder. Ingenting hindrar att skattemedel överförs till en organisation som bistår nödställda utlandssvenskar, det vill säga utlandssvenskar som beskattas men förvägras sjukvård och annan samhällsservice.
Sverigedemokraterna har gett pensionärerna – i Sverige och utomlands – ett mycket effektivt vapen. Röster på SD har redan kostat blocken riksdagsmandat. Det ligger i utlandssvenskarnas intresse att övertyga de etablerade partierna om att de, det vill säga utlandssvenskarna, är så missnöjda att de kommer att rösta på SD i nästa riksdagsval.
Skriv till Anders Borg, Skatteutskottet och borgerliga partiledare om Du tycker illa om SINK! Skriv till "äldreminstern" Maria Larsson och Socialutskottet om Du ogillar att utlandspensionärer som beskattas i Sverige förvägras sjukvård och annan samhällsservice! Skriv till Carl Bildt om Du tar avstånd från en utpräglat omoralisk utrikespolitik och anser att UD borde prioritera uppgiften att förse utlandssvenskar med giltiga pass.
Nils Andersson
Inlägget redigerat 2012-07-25 16:22:35
|
|
Anonym
|
De senaste....
( 20/07 2012)
...inlaggen borde hamna under skatter, da SINK dominerar. Om vi nu snackar sink sa ar det inga 30-33 aringar som fragan avser !
Till Thomas Roos vill jag bara fraga, vad ska man sysselsatta sig med pa Barbados om man nu inte drar in pension ?
Vad kan man dryga ut sin boendekostnad med ?
Som dom flesta vet sa ar Barbados med omliggande en popular och mycket attraktivt plats for Amerkanska pensionarer som inte vill vara lapa sol i Florida p.g.a skatter, eller som du som har en anstallning inom ett svenskt foretag, eller att flytta dit och bara bo for sina sparade pengar.
Men om nu Mr. X fortfarande ar en aktiv person som fortfarande vill skapa och sakerstalla en inkomst sa ar nog Barbados det sista jag skulle rekommendera... om han nu inte ar skattejurist...
Thomas, ursakta mig men du har en anstallning inom ett svenskt foretag skriver du men som anstalld vet du aldrig vad som komma skall, och darfor att investera i en egen bostad eller djupare sonderingar blir onekligen inaktuellt om nu situationen inte skulle vara att man skrivet ett 10-ars kontrakt som inte kan brytas, och foretaget som man arbetar for ar av karaktaren : stort internationellt "icke konkursbart".
Sedan kommer det vanliga : Italien ligger ju fortfarande i Europa och inom ett par timmar ar man "hemma" i Sverige igen, om man nu har barn eller familj sa underlattar detta. Sedan fins det en massa skit i Italien ocksa, kriminalitet, bilstolder etc...
Platsen man ska bo pa ar darfor beroende av vilken sorts person man ar och man kan nog inte bara generellt saga att detta landet ar det basta etc.. olika intressen, olika manniskor, och kanske tur ar det tanken svindlar om 50 % av jordens befolkning skulle flytta till Barbados :)
Johan L
Inlägget redigerat 2012-07-20 07:32:11
|
|
Anonym
|
Nya och tidsenliga arbetsuppgifter...
( 20/07 2012)
Vet inte om det är typiskt sätt att tänka som svensk, som Johan skriver? Alla som bor, lever och arbetar utomlands behöver inte närheten till sitt hemland.
Det räcker kanske med att bara några fåtal gånger om året, att kunna återvända till hemlandet.
Många numera moderna arbetsuppgifter kräver inte heller att man måste bo i det land som man representerar, med tjänster eller produkter.
Har en vän som är konsult för ett företag i norra Sverige, bor i Valencia och reser cirka 100-150 flygresor om året. Främst till länder på södra halvklotet.
Han och familjen tycker att Valencia är en bra plats att bo på, en halvtimmes tågresa till Madrid, därefter är det inget problem att komma ut vidare i världen.
|
|
Anonym
|
Rulle,
( 24/07 2012)
Har man inga band eller relaterade familjemedlemmar eller nostalgiska förpliktelser att besöka gamla Svedala....så kan man givetvis titta på många länder utanför EU.
Sedan Mr. Roos sa skriver du lite fult då du uttrycker dig med ordet skattesmitare... ??? Men om du har en skattebaserad förmögenhet kontra kapital/inkomst och inte belastar varken svenska eller amerikanska statskassan då du bor och är skatteskriven i ett annat land så är detta "skatteplanering" i kombination att man valt ett land där man trivs, och att i så fall betala skatt i sitt land of origin är nog väldigt få som skulle göra..
Ar bara förbannat trött på alla avundsjuka och i många fall lite dumma människor som blivit salongs-kommunister och med beskhet använder order skattesmitare eller skattefuskare... när de i själva verket skulle göra precis samma sak, nämligen helt lagligt skatteplanera !!
I övrigt när jag besökte Barbados bodde jag inte pa något PRO pensionat, utan Coblers Cove som ingår i Relais & Chateaux gruppen. Hyfsat bra men lite banan-republik som tyvärr avspeglar hela landet, så jag bryr mig inte mycket om vad en Pizza eller vad en öl kostar...
Mvh
Johan L
Inlägget redigerat 2012-07-24 10:43:02
|
|
|
|
Anonym
|
Lisa...
( 25/07 2012)
... hur kan man smita "lagligt" ??
Om man smiter undanhaller man beskattade medel.
Omkring 95 % av dessa personer ligger ingen statskassa till last, utan till 100 % betalar privat sjukvard om det skulle behovas, placerar sina barn pa privata internatskolor, aker aldring statligt subventionerade fardmedel etc..etc...
Man skulle kanske flytta denna trad till skatter & Juridik,
Mvh
Johan
|
|
Anonym
|
Ny sparform...
( 25/07 2012)
Om man har arbetat ihop en förmögenhet vill man naturligtvis behålla den.
Om politikerna skapade en sparform där de garanterar kapitalet och ser till att, oavsett ränta och inflation, så kan man hämta ut sina pengar när som helst och till det köpvärde förmögenheten ursprungligen hade. Med ett sådant sparande hade pengarna stannat inom landet och gjort nytta där.
|
|
Anonym
|
Tax
( 25/07 2012)
J du kanske såg att jag skrev 'lagligt'.
Det hela handlar ju om hur man tolkar tax avoidance och-eller tax evasion! Kanske du kan?
Var fick du siffran 95% från? Vad du säjer är att de andra 5% ligger statskassan till last?
100% betalar privat sjukvård OM det skulle behövas!
Somliga tror ju också på Jultomten.....
|
|
Anonym
|
Björn...
( 25/07 2012)
... detta är ett önsketänkande för många, men i många länder är den sk. statliga deposition garantin endast 100.000.- Euro, resterande kapital förlorar man helt enkelt om banken går i likvidation. Sedan som vi vet har den tidigare förmögenhetsbeskattning tagits bort men och ett viktigt men : kan återinföras vid ett regeringsskifte....
Dessa två aspekter gör att skatteparadisen alltid överlever och folk kommer att utnyttja möjligheten att på ett säkert sätt förvara sina ekonomiska tillgångar där.
Dessa finansiella institutioner arbetar relativt riskfritt och även så förekommer det att den aktuella banken INTE reinvesterar eller lånar ut kundens kapital. Detta medför att man får ingen eller i bästa fall en mycket liten avkastning på sina pengar, men i gengäld så vet man att pengarna är i ett säkert förvar från både bank-turbolenser och eventuella snabba förändringar i skattelagen !
|
|
Anonym
|
Dear Mrs. Smith...
( 25/07 2012)
.. om en privatperson sätter in 100 miljoner Euro på ett konto i Liechtenstein, så skulle jag inte tro att denne vill bemöda sig med att resa till Sverige för fri sjukvård !!! Kanske inte ens för en insättning på 5 miljoner Euro..
Siffran 95 % kommer från Brasilien, men i detta fallet var det frågan om mindre krämpor och utnyttjande av sjukförsäkring, tror att detta motsvarar Svenskens syn på att spara 150 kronor i patientavgift.
Du förstår väl det simpla och enkla att om du har pengar så behöver du inte söka svensk sjukvård, utan har möjlighet att inhandla denna tjänsten var du vill i världen och där dessutom vården är betydligt bättre !
|
|
Anonym
|
Ny sparform...
( 25/07 2012)
Låt oss räkna litet. Mer än 100.00 Euro skall man inte sätta in på ett konto.
Om jag sätter in 100.000 Euro, ränta 2,5%, inflation 2% blir det en vinst på 500 Euro. Emellertid vill den spansk staten ha 21% på 2500 Euro = 525 Euro. Hoppsan, nu blev det minus 25 Euro. Banken vill ha 18 Euro. Jag ställer upp med 100.000 Euro och det kostar mig 43 Euro.
Frågan är hur man smiter ifrån skulden på 43 Euro "lagligt"?
|
|
Anonym
|
Bjorn.
( 26/07 2012)
jag skulle nog glomma att ha kapital pa narort eller i nagot av de tidigare skatteparadisen sasom Kanalöarna, Bermuda och Kaymanöarna da avtal ar tecknade om informations utbyte sedan ett par ar tillbaka.
Hong Kong, Singapore eller Dubai ar det som fortfarande ar stabilt utan insyn eller avtal fran S, dock som jag tidigare skrev sa ar rantan valdigt liten eller obetydlig fran H-K pa 1,8 % till Dubai pa 0,20 %
Tror att det basta ar att investera i fast egendom, i ett land utan fastighetskatt kontra inte allt for hog inkomstskatt liten frekvens av crime etc..och da kommer vi tillbaka till grundfragan i detta inlagg,
VAR ?
Mvh,
Johan L
|
|
Anonym
|
Var?
( 26/07 2012)
Johan, Kanarieöarna tror jag fortfarande på och här finns såväl fastigheter och land till hyfsat låga priser. Exempel: En tomt i bra läge om 2.000 m2 med tillstånd att bygga en fastighet på 400 m2 är till salu för 95.000 Euro. Har inte kollat skatten. Här räknar man inte upp fastighetsvärdet, i stället ökar man procentsatsen på skatten. Pensionärer som deklarerat minst tre år slipper betala vinstskatt vid försäljning. Tyvärr lider vi av Euron men den hoppas vi snart bli av med.
|
|
|
|
Anonym
|
Tyvärr så...
( 27/07 2012)
....kunde inte länken som du angav Lisa öppnas ?
Till Björn, vad kan man räkna med att det kostar att bygga på Kanarieöarna, pris per m2 ?
Spanien har ju fortfarande sin årliga fastighetskatt om jag inte mins fel på 0,5 % av taxeringsvärdet.
|
|
Anonym
|
Att bygga...
( 28/07 2012)
Johan, svårt att säga priset per m2. Ett hus här är som att bygga med legoklotsar. Man behöver bara några gjutna pelare för att hålla ihop det hela.
Ingen isolering, vissa målar bara sidan mot gatan, inga stuprör. Tillgången på byggarbetare är god då hela byggsektorn rasat samman. Kring 10 Euro/h betalar man för en hantverkare. Jag betalade senast 0,5 % i fastighetsskatt.
Värdet på en fastighet brukar man sänka genom att betala en del under bordet. Fastighetsskatten är troligtvis anpassad till det.
|
|
Anonym
|
Gran Canary Ils
( 28/07 2012)
Jag ser vad nu menar, ledsen men länken tycks inte fungera.
http://spain.th.../canary_islands/
Listingen är under Location: La Palma
PRICE : €6,863,800 (with building license and permits in place)
Strategy:
Investment in a land purchase and touristic project development, (with or without a joint venture with actual owner), to build a 4 star hotel or apart hotel of 500 beds in a sustainable destination and Biosphere Reserve zone.
Project duration:
Estimated 20 - 24 months from inception to completion.
Investment:
€6,863,800 for the land
€29,640,000 for the total construction and other costs to be invested in a period of 24 months as the development program indicates.
This project can be cofinanced by the FEDER fund, (European Regional Development Fund), with 10%-15% of the total construction costs.
Investor returns:
€47,830,000 gross income. Sales from aparthotel room and individual units.
€13,300,000 profit before taxes.
Inlägget redigerat 2012-07-28 10:31:38
|
|
Anonym
|
Björn jag tycker att..
( 31/07 2012)
... det pris som du uppger 47.- Euro/m2 byggmark verkar bra, men Lisas lägenhetshotell faller totalt med 136 Euro/m2
Dom uppger en vinst på 13 mil. Euro, efter skatt hamnar vi på runt 8,7 mil. Euro.
Sedan har man ett inkomstbortfall på kapitalet som är uppbundet under minst 2 år. Ett enkelt överslag på -10 % genererar i att 3 milj tappas...
Så slutledes OM man lyckas att sälja lägenheterna vilket min mening kan vara väldigt svårt då dom kommer kosta runt 220.000.- Euro så har man i så fall en vinst på runt 5,5 milj Euro.
Detta medför att man med en MYCKET riskabel investering får endast 7 % vinst på sitt kapital per år, baserat på att man lyckas sälja lägenheterna på max 2 år inräknat byggtiden !!!
Johan L
|
|
Anonym
|
Mindre skala...
( 31/07 2012)
Om man har 29,640,000 Euro skräpande i en låda någonstans, visst kan man investera i ett osäkert byggprojekt. Själv skulle jag ägna all tid åt att göra sådant jag själv vill, utan att behöva tänka på kostnaden. Med ett betydligt mindre belopp, säg 296,400 Euro kan man köpa ett gammalt boningshus "finca rural", rusta upp det och hyra ut till tyskar som har pengar och som vill vandra.
|
|
Anonym
|
Ja och dessa...
( 01/08 2012)
... 28.640.000 Euro plus marken pa € 6,863,800 !
Sag att det ar en Svensk som som saljer detta projekt i Bulgarien, priset ligger pa bara 26 Euro/m2 for byggmarken och byggnation kostar runt 270 Euro/m2 vid byggnation av 20.000 m2.
Vinsten blir 18 miljoner Euro efter -10 % skatt, vid en total invetering pa 8,6 miljoner Euro !!!
Samt att dom finanserar marken rantefritt till koparen under 2 ar ! Detta mefor att man behover inget kapital till marken, endast till byggnationen !
http://www.vivi...n.com/AD-136440/
Cheers,
Johan L
Inlägget redigerat 2012-08-01 06:29:38
|
|