| Inlägg |
Anonym
|
Utlandssvenskarna går till val!
( 27/08 2010)
Idag öppnar vallokalerna utomlands.
http://www.val....ghet/index.html
Din röst kan avgöra valet 2010. Rösta!
USA 2000:
"The United States presidential election of 2000 was the closest Presidential election in United States history, decided by only 537 votes in the swing state of Florida."
I New York kommer man i årets val kommer att kunna rösta vid både Generalkonsulatet och Svenska Kyrkan. Om ingen av tiderna nedan passar, så kan ni givetvis brevrösta. Kom ihåg att skicka dessa i god tid. De måste nå Valmyndigheten senast Sep. 20.
Historiskt sett är det bara var femte utlandssvensk som röstar, mot 4 av 5 i Sverige. Valet 2010 förespås att bli en ”superrysare”, där din röst kan avgöra. Rösta i valet 2010!
New York, generalkonsulat
445 Park Avenue, 21st floor
New York, 10022 NY
http://www.swedennewyork.com
newyork@consulateofsweden.org
Fredag Aug. 27, 13 – 16
Tisdag Aug. 31, 9 – 12
Onsdag Sep. 1, 9 – 12
Fredag Sep. 3, 13 – 16
Tisdag Sep. 7, 9 – 12
Onsdag Sep. 8, 9 – 12
Torsdag Sep. 9, 16 – 19
Fredag Sep. 10, 13 – 16
http://www.swed...e____21861.aspx
New York, Svenska kyrkan
5 East 48th Street
New York, 10017 NY
http://www.sven...rkan.se/newyork
Lördag Sep. 11, 2010 kl. 12 - 16
--------------------------------------------------------------------------------
Alliansen presenterar i dag sitt gemensamma valmanifest; jobbmanifestet. I jobbmanifestet ges besked om politiken för nästa mandatperiod. Det är en politik som sätter jobben främst, tar ansvar för ekonomin, håller ihop Sverige, rustar oss med kunskap och utvecklar välfärden.
Sin utgångspunkt tar jobbmanifestet i Alliansens gemensamma värderingar om frihet, ansvar och rättvisa. Det täcker in alla politikområden från jobb, företagande och utbildning till infrastruktur, klimat och kultur. Gemensamt söks väljarnas förtroende med en vilja att söka breda lösningar som kan samla Sverige för framtiden.
I jobbmanifestet finns skarpa förslag på 12,8 miljarder kronor för 2011 som värnar och utvecklar välfärden, förbättrar villkoren för arbete och företagande samt stärker ungas möjlighet till kunskap och jobb.
För hela mandatperioden har Alliansen skarpa förslag och reformambitioner som uppgår till 32,7 miljarder kronor för bland annat jobbsatsningar som sänkt skatt för låg- och medelinkomsttagare och halverad moms för restaurangtjänster, satsningar på kunskap samt välfärd. Reformambitionerna är avhängiga en stabil ekonomisk utveckling med ordning och reda i de offentliga finanserna.
Valmanifestet bifogas: Jobbmanifestet.pdf
http://www.alli...VALMANIFEST.pdf
--------------------------------------------------------------------------------
Fredrik Reinfeldts tal på valupptakten 14/8:
http://www.mode...lupptakten.aspx
Hälsningar till utlandssvenskarna:
http://www.mode...o_utlandet.aspx
Debatt i Agenda mellan Thomas Östros (S) och Anders Borg (M) om bankernas bonusfester:
http://svtplay....batt_om_bonusar
Mona Sahlin (S) pressad om utrikespolitiken (35.37 min. in i programmet MISSA INTE):
Skatterna stod i fokus när Mona Sahlin på torsdagskvällen, 26/8, var gäst i SVT:s Utfrågningen. S-ledaren var också hårt ansatt kring de rödgrönas utrikesprogram.
http://svt.se/s...37550&a=2120941
Din röst kan avgöra valet 2010. Rösta!

|
|
Anonym
|
Ska jag verkligen bry mig?
( 28/08 2010)
Sverige är så långt borta, dessutom verkar Sverige om jag får prata franska, skita i mig så varför ska jag bry mig om Sverige?
Viket parti man än lyssnar på så är det bara ett enda käbbel och mer av samma smörja.
Skillnaden mellan blocken är bara några kronor på marginalen, och långsiktigt tänkande det existerar överhuvudtaget inte.
Jag tror nog ankorna i dammen får kvacka på, min röst förutan. Jag sitter kvar i skuggan under mangoträdet och njuter i lugn och ro.
Inlägget redigerat 2010-08-28 22:52:19
|
|
Anonym
|
alternativ.
( 29/08 2010)
Om det hjälpte skulle det väl vara en utväg. Men det blir ju inte bättre för det.
En utväg vore ju att göra någon markering på röstsedeln så att den inte blir giltig.
Då har man ju i alla fall tagit vara på den enda rätt en svensk skattebetalare utomlands har. Att rösta vart fjärde år.
Men det blir ju inte ett dugg bättre för det.
Om man tänker på hur politikerna tidigare har presenterat skattesänkningarna så har de varit preciserade t.ex. Nu har vi sänkt skatterna med 1.134 kr/mån eller nåt i den stilen.
När det gäller SINK så säger man 300 miljoner kronor till eventuell sänkning av SINK.Dom har inte en aning om hur mycket det blir per capita. 50 kr eller 150 kr i sänkning per mån.
Det är ett lockbete för en röst.
Inget annat då det inte finns något reelt löfte bakom.
Som jag ser det så finns det i teorin en väg. Men inte i praktiken.
Om Mona Sahlin et consortes uppfyller sitt löfte att utjämna skatteskillnaderna mellan yrkesverksamma och pensionärer som enligt
henne skulle innebära 0 % i skatt för pensionärer, vilket inte är en framkomlig väg i ett högskatteland som Sverige.
Men om hon gör det så innebär det att många av utlandssvenskarna kan välja att beskattas enligt Inkomstskattelagen så skulle man kunna få ta del av sänkningarna. Hon behöver inte ens sänka till 0 % utan bara till 10 % så är hon intressant för många. Om man röstar med plånboken vilket naturligtvis är en väg. Om man inte anser sig ha någon annan anknytning till Sverige och behov av svenska politiker.
Men det är fortfarande röstfiske före valdagen inte en åtgärd efter.
Så det är en mycket riskabel väg.
Så man sitter i rävsaxen.
Själv har jag funderat på att byta namn till Umberto Donadoni. Då kan man ju rösta och inbilla sig att man inte är svensk utan en återvandrande invandrare från Italien , som kom till Sverige på 50-60 talet, och att då bryr man sig inte. Men då har man ju i alla fall använt sin rösträtt. Jo det finns såna familjer. Jag känner några.
Men det är för sent. Så egentligen är man totalt chanslös. Man får nog inse att svenska politiker inte är ett dugg intresserade av oss. Som människor. Bara som röstmaskiner.
bengt-erik hedberg
Inlägget redigerat 2010-08-29 10:26:31
|
|
Anonym
|
Utlandssvenskar i valet
( 29/08 2010)
Horde precis pa SR att endast 50 000 av alla utlandssvenskar beraknas komma rosta.
Av de 50 tusen undrar jag hur manga som bryr sig om SINK eller ens kanner till vad SINK ar??
Det finns nog fler roster att fiska i Sundsvall eller Eskilstuna...tyvarr.
|
|
Anonym
|
Per har koll på det mesta
( 29/08 2010)
Problemet är att alla svenskar som idag bor utomlands har under sin aktiva tid betalat 80-103% procent i marginalskatt. När man nu betalar 25 % är det rena himmelriket och man bryr sig inte ett dugg.
Det är synd när man kan få det ännu bättre och kan använda pengarna till det som gynnar sin egen familj i stället för att gynna familjen Sverige.
Eller att köpa ett bread&breakfastställe i Provence det vill ju många svenskar och betalar ca 9 % i skatt i stället för 25 %. För mellanskillnaden i skatt eftersom svenskarna enligt (M) har en pension på mer än 300.000 kr/år När ni närmar er målsnöret flyttar ni hit till Luxemburg och slipper betala någon som helst arvskatt på den förmögenhet ni jobbat ihop. I Frankrike.
Men Per du måste förstå att vi, liksom du, måste tänka på oss själva.
Det gör ju du. Och snart sitter du också i karusellen och inte kan tjäna
in på gungorna.
Folksam hade en slogan på sextitalet. Tänk Efter Före.
Det borde 40-talisterna tänka på när de inom en snar framtid
tar färdtjänst till krogen. Och därifrån utan att vara "vinglig"
Nu skall jag åka med framtiden till en MAIS rebus så där 2 km lång.
Jag är inte säker på att hitta ut.
Det är viktigt att sänka SINK. Så vi kan lämna någontig efter oss.
Per.Sàger du emot mig?
bengt-erik hedberg
Inlägget redigerat 2010-08-29 21:24:14
|
|
Anonym
|
Valfläsk
( 29/08 2010)
b-e, jag håller med dig.
Jag menade bara att utlandssvenskarna inte är så viktiga i valet som vissa vill göra gällande.
Pensionärerna i Sverige är många, många fler och dessutom är inte många av dem soffligare.
|
|
Anonym
|
Solidariska röster
( 30/08 2010)
Rent ekonomiskt har vi inget att vinna på att rösta, vi har ju lämnat in ansökan om att bli befriade från svenskt medborgarskap och då är SINK-problemet löst för vår del. Vi röstar av solidaritet med dem som kommer att drabbas av SINK i framtiden.
Borde jag göra det?
|
|
Anonym
|
röstning
( 30/08 2010)
2006 avgjordes valet med endast 120.000 rösters övervikt. Då fanns 138.000 röstberättigade utomlands varav ca 30 % röstade. 41.400 röster.
I år finns det ca 140.000 röster.
Vi vet dessutom att det finns ca 80.000 pensionärer utomlands totalt.
Även om inte alla dessa betalar SINK så kan man ju lojalitetsrösta.
Det visar sig i en undersökning att var 5 väljare kan tänka sig att lojalitetsrösta av svenska väljare för att rädda ett parti som hänger
på gärsgårn.
Man kan kanske tänka sig att även dessa pensionärer kan lojalitetsrösta för att gardera sig för en framtid som SINK betalare.
Dessutom vet man utlandsrösterna är till den mycket övervägande delen är borgerliga.
Om Alliansen erbjuder en sänkning av SINK till 10 % blir det säkert fler än
ca 41.000 som röstar och det kan mycket väl vara det avgörande rösterna.
Många jämna val har avgjorts på onsdagskvällen av brevrösterna.
Men eftersom Mona Sahlin nu vill utjämna skatteskillnaderna så kommer naturligvis de flesta pensionärerna rösta på henne. Man måste helt enkelt
göra det för att kompensera det tapp av pensionerna på ca 7 %-8 % på grund av ekonomikrisen under några år.
Därför ligger Alliansen illa till eftersom jag som Per tror att pensionärerna i Sverige avgör valet till fördel för Mona Sahlin.
Men om Alliansen erbjuder 10 % SINK så blir snefördelningen mindre.
Mitt grundtips. Mona Sahlin vinner valet med hjälp av pensionärerna
om hon håller sitt löfte. Det kan då vara ett bra ekonomiskt val då många SINK betalare kan övergå till att beskattas på samma sätt som svenskarna. Dvs.enligt Inkomstskattelagen. Men problemet är ju att man inte är säker på att hon gör det.
Och då är vi tillbaka till att vi inte har den minsta aning om hur det går.
Allt är bara spekulationer och gissningar. Men Sverige är sedan århundrade
socialdemokratiskt.
Björn. Den enda som kan avgöra om du skall solidaritetsrösta eller ej är du själv.
bengt-erik hedberg
PS
Just nu fick jag än en gång veta att Skatteverket inte har någon koll
hur många som betalar SINK. Det är inte tillfredsställande. Därför
bör man i nästa års Parlament skriva en resolution till dem med uppmaning att ändra på detta.
Som skattebetalare skall man veta inte gissa. Det är inget stort krav.
Inlägget redigerat 2010-08-30 10:52:10
|
|
Anonym
|
Valfläsk
( 30/08 2010)
Nu hör man massa löften från vänster och höger med tilläget: "om ekonomin tillåter"
Vilket den naturligtvis inte kommer att göra...zzzzz...
|
|
Anonym
|
Tidig hemgång
( 31/08 2010)
Medellivslängden beräknat från 65 år är 82 för män och 85 för kvinnor.
I mitten på 50-talet låg den på 75 respektive 80 år. Så livslängden ökar snabbt i dagens samhälle.
Vad betyder nu för alla vallöften som man sprider omkring sig. Sänkta skatter, förbifart Stockholm, flera lärare, betyg från 6 klass hemtjänst med lägre taxa, gröna långsiktiga planer t.ex. alla skall inte ha mer än 500 m till ett grönområde, förvärvsavdrag, ny miljövänliga idrottsarenor dit man inte kan ta sig med bil ,spårvägar istf busstrafik, bättre färdtjänst lägre förskolekostnader m.m.
Det är inte så mycket som betyder nåt för en 75 åring eftersom det tar ett antal år innan man kan se effekten av alla löften. Och så fort ökar inte livslängden att man kan lita på den för att få vara med.
Så vad gör man då. Efter att ett helt liv röstat ideologiskt väljer man sakfrågor. I det ideologiska valet har man ju utgått från att givna löften infrias. Men man har ju aldrig haft alla rätt inte ens då.
En sakfråga är naturligtvis skatten. Och löftena gäller ju under en fyra års period och då hänger man ju fortfarande med enligt ovan innan man tar emot blomsterhyllningarna.
Och precis som man alltid trott på alla löften tidigare så varför skall man inte göra det nu. I en av de sista framträdandena på scenen. För nån skam i kroppen måste väl politiker också ha. Så att dom håller vad de lovar.
Så man röstar på sakfrågan och hoppas att det kanske förändrar denna lite dystra bild från vardagslivet.
Fru Svensson är på väg till torget när hon möter en av sina grannar Nisse
Persson känd bl.a. för att vara lite i hatten då och då.
När dom möts säger fru Svensson lite spydigt
"Nisse, jag såg dig komma ut från krogen kl 1 igår"
"Ja man kan ju inte sitta där hela dan"
Ska man göra som man gjort tidigare och fortsätta att gå från krogen kl.1.
Eller stanna till dansen?
Ingen som vet?
bengt-erik hedberg
Inlägget redigerat 2010-09-01 07:12:49
|
|
Anonym
|
SVIV.s agerande
( 01/09 2010)
Det är värdefullt att ha en organisation bakom sig när man nu är bosatt utom Sverige och inte själv har koll på allt utan bara vissa intressanta områden.
När nu SVIV agerat , med ett brev till finansministern, som dessutom är ett välformulerat och sakligt brev, jag har sett det, så får vi se om de lyssnar.
Man representerar i alla fall mellan 400.000 - 500.000 utlandssvenskar. Varav lite mer än en fjärdedel är röstberättigade.
Gör man inte det. Så vet man en sak.
Regering och riksdag har inte mycket till övers för oss utlandssvenskar.
Det är det som är problemet.
bengt-erik hedberg
|
|
Anonym
|
FörSINKADE utlands pensionärer
( 01/09 2010)
Man läser Bengts rader med STOR beundran, att Du orkar !
Med samma dignitet fylls man med vemod i detta land som verkar vara ute i ett
|
|
Anonym
|
sink
( 02/09 2010)
Det ar konstigt att skatteverket inte vet hur manga pensionarer som betalar sink men borde inte det nyinrattade pensionsverket veta detta det ar ju dom som drar skatten.
Hans Fallstrom
|
|
Anonym
|
Rösta Bort! Inte Rösta För!
( 03/09 2010)
Jag vill med min Röst som redan är postad.
Rösta bort De Gröna och Vänsterpartiet
De gamla miljövännerna som så framgångsrikt var emot Svensk Kärnkraft.
Så att Sverige sistlidna vinter var tvunget att köpa elström från utlandet.
De verkligen miljömedvetna ignoranterna som nu säger sig kunna tänka sig Svensk Kärnkraft.
Jag vill bara att de fryser ihjäl en riktig kall vinter.
Eller åtminstone förfryser några tår.
Jag vill också att några vindkraftverk slår ihjäl lika många av dem som de oskyldiga fåglar som slås ihjäl av dessa deras favoritkraftverk.
De gamla kommunisterna som säger sig ha varit blåögda i sin ungdumhet.
Men egentligen bara ville väl.
Och nu sticker upp sina fula trynen med nya samhällsförstörande idéer och ideologier.
De som var beredda "Att döda 80 % av Svenska Folket" för att genomföra kommunismen och samma elände som i Sovjetuniunen i Sverige.
På något ungdumt sätt.
Jag vill bara att de försvinner bort i samma hål som den välvillige Stalin och Pol Pot.
Jag hoppas att min Röst röstar dem åt Fanders.
Inlägget redigerat 2010-09-03 09:21:46
|
|
Anonym
|
Nonchalansen är total
( 03/09 2010)
Nää Hans Fallström Sverige struntar fullkomligt i dig och alla utlandssvenskar.
I ett sista försök att få klarhet i hur många som betalar SINK vände jag mig till Ekonomistyrningsverket ESV. Men de har heller ingen uppgift.
Men i en riktad kontroll för något år sedan fann man 1463 bananer hade fel böj. Av totalt 4615 i en sändning.
Som tur var.
Det är tryggt att man ser till den lilla människans trygghet gentemot de stora faror som man utsätts för i Sverige
Från omvärlden.
bengt-erik hedberg
|
|
Anonym
|
Ta vid gud bort skatt på de låga pensionern, Mona.
( 03/09 2010)
Vi är livegna i förorterna (ja de svenska, förstås). Vi hålls kedjade med det så kallade "bostadstillägget", som bara utbetalas medan vi bor i Sverige. Hellre skippat bostadstillägg och 0-skatt, då kan vi flytta, vi med!
|
|
Anonym
|
livegna
( 05/09 2010)
Jo vissst ere så
pensionen är så sparsmakad att man får söka priser för överlevnad
minns orden 1954, då P skulle röstas igenom Riksdagen;
du skall ha de lika bra då, som nu då Du arbetar
naturligtvis yttrat av en politiker, vem annars kan uttala sig så rygradslöst
|
|
Anonym
|
livegna
( 05/09 2010)
Jo vissst ere så
pensionen är så sparsmakad att man får söka priser för överlevnad
minns orden 1954, då P skulle röstas igenom Riksdagen;
du skall ha de lika bra då, som nu då Du arbetar
naturligtvis yttrat av en politiker, vem annars kan uttala sig så rygradslöst
|
|
Anonym
|
hårda bud staffan
( 06/09 2010)
Här kan man nu läsa om att pensionen är "sparsmakad" redan idag. Och det är personer som har sin pension från ATP-systemet kanske t.o.m. tack vare en garantiregel som finns i det nya systemet. Ett system som har haft många fördelar trots tvivlen i slutet av 50-talet med politiska följder.
När man läser det så undrar man med ängslan hur nästa generation födda efter 1954 kommer att få det i ett system som baseras på livsinkomsten
och den ekonomiska utvecklingen. Om de överhuvudtaget kan få en nivå
på sin pension utan ett mycket kraftigt eget pensionssparande.
Jag tror inte det. Och det finns inte en chans att systemet ändras eftersom den svenska staten inte har råd med något annat system. Det är inget speciellt för Sverige utan finns överallt i I-länderna.
Har man sedan en 25 % ig skatt så måste man vara väl rustad av egna initiativ om man som pensionär t.ex. vill flytta närmare värmen.
Min generation har ju dessutom serverats fantastiska möjligheter att göra avdrag för pensionspremier så pass bra att den egna insatsen kostade bara 30 % av premien, skattereduktionen stod för 70 %.
Men över en natt , jag tror det var slutet 80- början 90 talet så var siffrorna omvända och många kunde inte fullfölja sina åtaganden som man gjort med andra förutsättningar och förlorade pengar.
Idag är efter vad jag förstår endast möjligt att dra av 12.000 kr för en "normal" pensionssparare.
Man har alltså strypt möjligheterna mera.
Jag har ingen täckning för det här, men jag är övertygad om att tankarna fanns vid konstruktionen av det nya systemet att svensken i framtiden måste ta större ekonomiskt ansvar för sin ålderdom. Staten , det vet vi, skulle inte ha råd med annat än de lägsta pensionerna samt sjukpensioner. Knappt det.
Jag skulle vilja se hur nästa generation, efter 40-talisterna, tar sig ut i världen:
Så Staffan. Nu är jag nog lite tuff när jag påstår att du har haft möjlighet
att fixa din pension i ATP systemet. Bara arbetat hårt i 15 år. Och lugna gatan i 15 år. Och dessutom låtit skattesystemet bekosta huvuddelen av ditt privata pensionssparande. Har du haft den möjligheten och inte tagit vara på den får du nog skylla dig själv.
Men det finns även i det systemet brister som gör att många inte haft den möjligheten. Men det har inte bara berott på ATP-systemet utan också andra komponenter i livet, med och utan jobb.
Därför skall alla , både gamla och unga, pressa fram en sänkning av SINK till 10 %. Jag förstår inte varför det är så få som bryr sig.
Det kan vara den avgörande faktorn till ett liv nånstans dit man längtat under sina yrkesår.
I morgon kan det vara för sent. Eller den 19.9.2010.
bengt-erik hedberg
Inlägget redigerat 2010-09-06 21:30:01
|
|
Anonym
|
dagens klartänkt het
( 08/09 2010)
"Sverige skall inte bli något skatteparadis!"
Mona Sahlin.
|
|
Anonym
|
dagens klara verba
( 08/09 2010)
"Sverige skall inte bli något skatteparadis!"
Mona Sahlin.
bengt-erik hedberg
Inlägget redigerat 2010-09-08 14:27:53
|
|
Anonym
|
Inget blir bättre med Mona
( 08/09 2010)
Verkar som om några här har missuppfattat debatten i Sverige. Mona Sahlin har inte lovat att a bort skatten för pensionärer, bara att under fyra år gradvis minska/ta bort skillnaden i beskattning mellan löneinkomster och pensioner. Hur man än vrider och vänder på det kommer då skatten att fortfarande ligga betydligt över SINK-skatten. Att skatta i Sverige blir alltså ingen lösning om man inte har stora avdrag el liknande.
De enda som har lovat sänka SINK-skatten är Alliansen - men de har inte sagt med hur mycket och inte exakt när. "När nästa jobbskatteavdrag kommer" har Anders Borg sagt och det tror han blir 2012-2913.
|
|
Anonym
|
vi har inte missuppfattat någonting
( 08/09 2010)
Inte ett enda dugg. Men det är ju faktiskt så att hon anser att pensionärerna skattemässigt skall jämställas med de yrkesverksamma.
Om det skulle vara så kan det innebära att vissa pensionärer kan taxera enligt IL och tjäna på det.
Men det kommer aldrig att ske. Dels har hon inte lovat." bara omifallatt" dels rimmar det illa med Sveriges skattefilosofi, alltid på prispallen helst överst, och allrahelst efter dagens uttalande.
Så ingenting blir bättre med Mona. Det är fullständigt klart.
Men problemet är. Att Sverige är socialdemokratiskt och ränderna går nog aldrig ur. Man kommer i Sverige att höra på Mona Sahlin och hennes nu förstärkta armé men inte lyssna tillräckligt noga på vad deras erbjudanden innebär och tycker att att fyra år räcker för borgerlig makt.
Det är ett stort problem.
Lösningen är att Alliansen sänker SINK till 10 %. Det är absolut den minst kostbara reformen som kan generera röster och höja utlandssvenskarnas röstdeltagande från 30 % till ca 57 %. Förmodligen kan vi nog hålla kvar vårt tidigare antaganden att en sänkning av SINK skulle kosta bara ca 500 miljoner kr. I det stora skattesänkningsperspektivet är det egentligen en
skitsumma. Och slår man ut det pa tre år som de övriga skattesänkningarna så är det snudd på kaffepengar.
Det ger ca dubbelt så mycket extra röster som de "experter" idagsom anser att bara 42 .000 röster fattas för (S) et consortes att ta över makten.
Med andra ord då skulle den rödgröna röran förbli en röra.
Och utvisad på fyra år. Till 2014.
Det är väl det som brukar kallas matchstraff.
Så jag förstår inte vad Alliansen har emot utlandssvenskarna.
- som ger röster
- inte utnyttjar socialförsäkringen
- kostar inget
- och bara är till deras fördel.
- och ger sig Sverige ett respektfullt ansikte ut mot världen.
- och kommer tillbaka till Sverige med vidgade vyer och kunskap.
Det är ju bl.a det Moderaterna skriver om oss i sitt "kampanjbrev"till utlandssvenskar.
Det gäller därför att leva upp till det.
bengt-erik hedberg
-
Inlägget redigerat 2010-09-08 20:47:52
|
|
Anonym
|
Blockara - mobba
( 09/09 2010)
Jag tycker det är intressant att se hur man använder språket. Om SD kommer in i Riksdagen är "Många MP-ledare beredda att blockera SD". Sug på ordet blockera!
"Johan blev blockerad av flera klasskamrater. Borde det inte stå "mobba"?
Mobbning innebär att en eller flera personer utsätts för systematiska trakasserier inom en social grupp. Mobbning handlar i många fall om att skaffa sig makt och status.
"Många MP-ledare beredda att mobba SD"
Maud Olofsson säger "Aldrig att jag sätter mig i en regering med en kommunist".
Orsaken att man mobbar brukar förklaras med att man inte gillar någons människosyn.
Min människosyn är att man inte skall mobba någon alls. Alla partier som inför valet lovade att de tänker mobba andra partier strök jag direkt. Det är ju inte samma sak som att mobba.
|
|
Anonym
|
Sent skall syndaren vakna
( 10/09 2010)
"Alliansen drar ifrån i Synovates senaste väljarbarometer enligt senaste mätningarna. Skillnaden mellan blocken är 8,3 procentenheter i mätningen, som publiceras i Dagens Nyheter och Sydsvenskan.
Alliansen ökar med 2,1 procentenheter till 50,5 procent. De rödgröna tappar tillsammans 2,7 procentenheter till 42,2 procent.
Sverigedemokraterna går upp med 1,3 procentenheter till 6,0 procent.
Resultaten är statistiskt säkerställda."
Om resultatet håller fram till valet, överensstämmer det väl med vad jag gissat. Då blir det Alliansens roll att mobba Sverigedemokraterna.
Miljöpartiet gillar inte Alliansens människosyn, tant Maud vill inte ha med Vänsterpartiet att göra. Då får väl Moderaterna, Folkpartiet och Kristdemokraterna samregera med Vänsterpartiet!
Jag tror att den inkompetenta hanteringen av SINK-frågan kan ge Sverigedemkraterna ytterligare en halv procentenhet. SINK-pensionärerna har ju inte tillfrågats vid mätningen.
Inlägget redigerat 2010-09-10 10:14:46
|
|
Anonym
|
självklart ska man rösta!!!
( 10/09 2010)
Som medborgare i en demokrati är det allas plikt att rösta!
Annars kunde man lika gärna bo i en diktatur. Det finns inga bra ursäkter för att inte rösta, om man inte vet var man står, får man sätta sig in i politiken och ta ställning. Vi är födda i ett fritt land och om vi inte värdesätter vår frihet skymfar vi människor runt omkring i världen, som kämpar för just rätten att rösta i fria val.
Kom igen nu utlandssvenskar! RÖSTA!!!!!!!!!!!
|
|
Anonym
|
"självklart ska man rösta!!!' --- varför?
( 12/09 2010)
Jag har bott utanför Sverige i nästan 40 år, har ingen svensk pension, och den enda anknytningen jag har till Sverige är min familj och mina vänner. Varför ska jag då rösta? Trots att jag är svensk medborgare tycker jag det är fel att jag som inte kommer att beröras av politiska beslut i Sverige - och har bott utanfor Sverige så länge - ska få rösta. Så jag kommer inte att rösta -- av solidaritet med dom som bor i Sverige.
|
|
Anonym
|
rösta i utlandet
( 12/09 2010)
Vi har redan varit på konsulatet i Nice och röstat. De var fler där i samma ärende, dessbättre
|
|
Anonym
|
spara
( 12/09 2010)
Jo tack Bengt, vissst kan det vara tufft
MEN dåliga insikter o rådgivare påMIN tid minskade dramatisktm ina avsättningar
För mycke resande bidrog till mindre tisd att studera frågan
?Stress.
Ser fra emot dagne V oVakan därefter
Tror nog osm många ovan att det blir en del turbulenser
och kaanske korsvis smittande
Vore bra om det rördes om lite i Grytan
TACK så länge för ALLA inlägg
inte minst Dina Bengt
|
|
Anonym
|
spara
( 12/09 2010)
Jo tack Bengt, vissst kan det vara tufft
MEN dåliga insikter o rådgivare påMIN tid minskade dramatisktm ina avsättningar
För mycke resande bidrog till mindre tisd att studera frågan
?Stress.
Ser fra emot dagne V oVakan därefter
Tror nog osm många ovan att det blir en del turbulenser
och kaanske korsvis smittande
Vore bra om det rördes om lite i Grytan
TACK så länge för ALLA inlägg
inte minst Dina Bengt
|
|
Anonym
|
spara
( 12/09 2010)
Jo tack Bengt, vissst kan det vara tufft
MEN dåliga insikter o rådgivare påMIN tid minskade dramatisktm ina avsättningar
För mycke resande bidrog till mindre tisd att studera frågan
?Stress.
Ser fra emot dagne V oVakan därefter
Tror nog osm många ovan att det blir en del turbulenser
och kaanske korsvis smittande
Vore bra om det rördes om lite i Grytan
TACK så länge för ALLA inlägg
inte minst Dina Bengt
|
|
Anonym
|
besök i en valstuga
( 14/09 2010)
När jag ändå var i Malmö på väg upp till Småland så tyckte jag att det kunde vara intressant att kolla temperaturen i valspurten och dessutom se hur de nya ,enligt uppgift, eleganta stugorna såg ut. Och i Malmö torde väl kunskapen vara stor om partiernas program.
Och eftersom man alltid säljer Malmös närhet till kontinenten så passar ju det alldeles utmärkt med en fråga som rör svenskar på många kontinenter. Det borde dom ju kunna så nära internationaliseringen som dom lever.
Det var torgdag och rätt mycket folk och mitt ibland morötter och plommonstånden fanns stugorna. Lika "nakna" som vanligt och inte alls så märkvärdiga. Så det var en besvikelse.
Men bara man kan få reda på vad som händer i politiken i sista veckan så spelar ju stugan inte nån roll.
Så jag började med Moderaterna och gick fram till en herre som stod och sorterade papper vid ett bord och sa
-Hej. Jag bor utomlands
- Kan du fråga min kollega jag har stått här nu en timme och jag är trött!
-Jaha.
Så jag närmade mig kollegan men han var upptagen av en student som gjorde nåt arbete och dessutom kom studentens pappa dit som tydligen
kände moderaten och under tio minuter stod dom och pratade ungdomsminnen och dom var helt överens om att dom inte haft några problem med varandra under alla trots att pappan stod i stugan för S. På andra sidan torget.
Så jag gick jag till FP
-Hej jag bor utomlands och betalar skatt i Sverige. Kommer ni att sänka SINK?
-?????
-Ja du vet väl vad SINK är sa jag.
- En metall !!
- Så jag höll ett lysande anförande om SINK påhejad av några unga män bakom mig.
- Nej jag har inte en aning om vad det är frågan om. Hej
Jag gick till Kd.Pensionärernas riddare som enligt partiledaren i ett brev
till mig sagt att det inte finns pengar till att sänka SINK.
Där fick jag napp.
-Jo nu skall dom sänka SINK. Det har dom lovat. Det vet jag för jag har bott i Spanien i 8 år och om du går in på på den svenska sidan där så står det under aktuellt att nu har regeringen sagt att man skall sänka SINK så det är klart nu.
Men Spanien har ju inte varit intresserad av att förhandla fram ett nytt avtal. Men nu är det klart dom sänker SINK.
- Jo men var det inte så att dom skulle förhandla fram ett avtal enligt ett tidigare löfte, liknande det franska och Spanien kan väl inte vara ointresserad av att få in mera skattepengar?
-Jag vet inte vad problemen var så nu skall man sänka SINK. Och det står på den där sidan som den där klubben har skrivit.
-Jaha men enligt vad jag vet finns inget löfte än att sänka SINK bara om att i fall att det möjligtvis kanske kommer att finnas pengar.
-Läs får du se.
- Ja tack då snälla damen!
Just då hade hustrun kommit ut från en dyr boutique vid torget efter 45 min. Så jag fick ingen möjlighet att gå till C. Det var ju viktigare att hustrun kom ut från boutiquen. Än att höra vad C säger. För såvitt jag vet har de aldrig ens på centralt håll uttalat sig i frågan.
Dessutom kan man nog tolka läget så att SINK frågan ligger i ett totalt mörker och behärskas förmodligen bara av en handfull tjänstemän i statsförvaltningen och någon enstaka annan person.
Det kan t.o.m.vara att ta i.
Och närheten till kontinenten spelar absolut ingen roll. Skryt?
bengt-erik hedberg
Inlägget redigerat 2010-09-14 18:28:22
|
|