| Inlägg |
Anonym
|
Passansökan i Sverige, bevis att man är svensk?
( 09/03 2010)
Har någon nyligen (sedan de nya biometriska passen infördes) ansökt om pass på svensk passexpedition?
Jag är en av de som utvandrade före 2001 och som därför behöver bevisa för polisen att jag fortfarande är svensk (dvs inte sökt annat medborgarskap och därmed förlorat det svenska). I tråden http://www.sviv...112/t/25290/v/f finns många syrliga kommentarer om det absurda i att ett gällande svenskt pass inte räcker som bevis för att man är svensk, osv. Där förs också en lång diskussion om vad man behöver ha med sig och inte.
Eftersom tråden ovan är från 2008 undrar jag nu om någon har mer färsk erfarenhet av att söka pass i Sverige och vilka dokument som fungerar? Jag skall besöka Sverige i april och vill vara klar över vad jag måste ha med mig.
Har någon i samma situation som jag lyckats få ut ett pass med "bara" ett svenskt personbevis som bevis på att de inte avsagt sig sitt svenska medborgarskap?
Tacksam för svar!

|
|
Anonym
|
svenskt pass
( 09/03 2010)
Jag ansökte om svenskt pass i Sverige förra veckan och även jag hade fått veta att jag skulle vara tvungen att bevisa att jag fortfarande är svensk medborgare. Så jag tog med mig mitt uppehållstillstånd från Grekland samt ett intyg från kommunen i Grekland där jag är skriven (och där det står att jag är svensk medborgare). Jag tog med dessa papper utan att översätta dem för det skulle inte behövas. När jag kom till passkontoret i Alingsås behövde jag inte ens visa dessa handlingar, men jag fick skriva under ett papper där jag lovade på heder och samvete att jag fortfarande var svensk medborgare.
Jag hade haft en del mejlkontakt med passkontoret i Stockholm innan jag reste till Sverige och de sa att uppehållstillståndet skulle räcka (de skrev visserligen att det är bra om konsulatet eller ambassaden kan intyga vad som står på uppehållstillståndet med det ville de inte göra på konsulatet så något sånt intyg hade jag inte).
Mitt råd är att du tar kontakt med det passkontor du tänker besöka via mejl och fråga vad du behöver (för jag tror man kan få lite olika svar från olika kontor...). Men som sagt, för mig gick det väldigt smidigt. Dessutom ska jag få passet skickat till ambassaden i Grekland eftersom jag inte hann hämta ut det i Sverige. Lycka till!
|
|
|
|
Anonym
|
Hahaha!!
( 11/03 2010)
Nice video! Väldigt bra gjort!!! Skulle bli jätte dyrt att skaffa passet utomlands!! Jag tänker göra pass på besök till Sverige. Men det är dyrare tror jag en att resa till Wasington DC. !!!! Oh my gosh !!!! To keep my swedish passport is gonna be more expensive than travel to Australia!!
|
|
Anonym
|
Svenskt pass
( 12/03 2010)
Jag fornyade mitt svenska pass sommar -08 och passexpeditionen pa min hemort i sverige had ingen aning om vart jag skulle vanda mig for att fa bevis pa att jag var svensk. Men dem sade att jag maste ha ett bevis for att jag ska kunna fornya passet. Sa jag gick till skattekontoret och dem skrev ut ett bevis, fran deras register, till mig. Sa det var egentligen inte sa svart men dem gjorde det lite krangligt. Jag var i samma sits som dig, jag ar ocksa endast svensk medborgare.
Lycka till!
|
|
|
|
Anonym
|
bevis
( 14/03 2010)
Vi tog med oss uppehållstillstånd och 'labour cards' - vilket är dokument du inte har/behöver om du är medborgare i landet du bor i - det räckte för oss i alla fall.
|
|
Anonym
|
Pass utomlandssvenskar inte så enkelt som du tror!
( 16/03 2010)
Jag var hemma i Sverige vid jul och det var ju givetvis läge att skaffa nytt pass som utgick, har gått ut och borde förnyas sedan i Februari 2010.
Nu fick jag inget pass på Norrtäljes polisstation som hävdade att jag måste ha papper från Grekland att jag bor och är skriven här sedan datum jag skrevs i Grekland 2000.
det konstigaste av allt är att min nekan till nytt pass kommenterades av Atens ambassad när jag återvända utan pass och dom undrade varför jag inte fick förnya passet i Sverige. ja sa jag det fanns vissa regelverk som tydligen gjorde det omöjligt. krav som inte svenska ambassaden visste om och helt förnekade att det skulle fungera på det sättet.
Kanske Sverige blivit ett korruperat land med där man måste betala lite extra för att få saker och ting gjorda i sin ordning??
Jag ska inte gnälla om kostnaden men skillnaden är ju runt en hundring Euro på Svenskt passutagning och Europeisk och det verkar ju korkat att man ska betala för Svenska Speciella Frakten som Svenska Ambassaden i Aten påstår att det kostar 1000 Spänn extra för att det är ett pass!!! Flygs det in med eget plan eller vad är det frågan om???
Man undrar ju
|
|
Anonym
|
Nytt pass
( 22/12 2011)
Var hos polisen i Halmstad idag och blev också nekad svenskt pass eftersom jag varit utskriven en längre tid.
För att få ett nytt pass behöver jag papper från Nederländerna som säger att jag inte är medborgare där. Ett personbevis från Skatteverket duger inte.
Jag förstod ändå inte logiken eftersom de svenska myndigheterna inte visste vart jag tagit vägen när jag flyttade ut 2005. Jag kan alltså komma med ett papper från Kina(av alla länder!) som bevisar att jag inte är medborgare där och sedan få ett svenskt pass.
Nu hinner jag nog inte ordna alla nödvändiga papper utan får betala 1000kr mer för ett pass i Haag!
När man ser med vilken lättvindighet som nysvenskar får sina pass och medborgarskap så undrar man verkligen....
|
|
Anonym
|
Per
( 22/12 2011)
Per - har du bevis på att du bodde i Sverige innan 2005? Papper ifrån skatteverket skall visa det. Det är viktigt för efter 2001 får man ha dubbla medborgarskap och då skall polisen helt enkelt skita i om du är Nederländsk medborgare.
Beviset skall ENDAST krävas av de (som jag) som flyttade innan 2001. Vi måste ha papper som i mitt fall ett Green Card som bevisar att vi inte är utländska medborgare innan 2001
Gå och skriv ut personbeviset och gå tillbaka till polisen imorgon!
Inlägget redigerat 2011-12-22 19:42:38
|
|
Anonym
|
Att snoka i andras angelägenheter
( 23/12 2011)
Jag läser tråden med intresse.
Det här tycks inte vara en fråga alls om att man är svensk medborgare eller inte. Det går ju mycket lätt att ta reda på efter som det är offentlig information. Speciellt för en myndighet.
Vad det gäller, som så ofta är med Sverige, är att ta reda på om man har ett annat medborgarskap så Sverige kan registrera det och utöva hårdare kontroll på och hårdare övervaka individen.
Passet är ju kopplat till ett medborgarskap, och ett pass har idag reducerats till ett rese ID.
Sverige förnekar sig som vanligt inte i sina syften.
|
|
Anonym
|
Pass
( 23/12 2011)
Michel, tack för tipset. Nu är det för sent men jag ska tag i det efter helgerna.
Polisen uppgraderar nu till ett super-säkert/modernt pass men de verkar inte ha koll på vad för regler som gäller!
Fick en kopia av polisen på vad som behövdes från NL men när jag kontaktar myndigheterna i Amsterdam så existerar de dokumenten inte längre (kopian var från 2001)
|
|
Anonym
|
Pass...klarhet
( 04/01 15:46)
Pratade precis med svenska ambassaden i Haag:
Man behöver papper från landet man bor i som ett slags personbevis, som visar att man existerar, det har tydligen inget med dubbelt medborgarskap att göra.
Om man (som jag) oftast åker på korta besök till Sverige och inte stannar 5 arbetsdagar (den tid det tar att få pass) eller längre så kan man ansöka om passet i Sverige och sedan få det skickat till ambassaden i landet där man bor. Så sparar man en tusenlapp, vilket kanske motsvarar en "gratisresa" till Sverige.
Per
Inlägget redigerat 2012-01-04 17:45:22
|
|
Anonym
|
Straffet
( 13/03 18:43)
Sitter i samma bat som alla andra har, skulle fornya passet forra veckan och gick in hos polisen i Trollhattan och blev ivagskickad. Nu ghar jag i alla fall skickat ett 'klagobrev' till dem samt till ambassaden i London for felaktig information pa deras respektive hemsidor.
Sokte aven lite pa om hur man skulle fa ett sadant dar certifikat om att man inte var medborgare nagon annastans och hittade detta: http://www.ukba...are-not-british/
Straight forward enough tankte jag och laddade ned prislistan - gissa vad det kostar att fa ett sadant intyg?? Jo £86!!!
Det innebar att jag kommer att ha lagt ut
£80 pa resa till Sverige och tillbaks (for att fornya passet)
£130 for passet pa Ambassaden
£86 for certifikatet
Totalt £296
Skall ansoka om Brittiskt medborgarskap i helgen... fan vad trott man blir!
|
|
Anonym
|
Nytt pass
( 14/03 15:33)
När jag bodde i London för några år sedan så fick jag (efter att mitt gamla pass kommit på villovägar) ett nytt pass av ambassaden där. Detta utan något certifikat.
Det verkar oklart vad som gäller och beror lite på vem som handlägger.
Ett svenskt utseende (utan brytning) underlättar!!!
|
|
Anonym
|
Sila myggen!
( 14/03 17:40)
Jag talade just med en engelskman som bott delvis i Spanien och delvis i Kanada. De engelska myndigheterna har fullständig kontroll på honom "tack vare" hans mobiltelefonens rörelser och hans transaktionerna via VISA-kortet. Man kan tycka att en sådan grundläggande information som medborgarskap inte borde ifrågasättas. Myndigheterna är vår största fiende.
|
|